Nowoczesne ochrony przed hałasem
05.07.2024
Hałasem określa się każdy niepożądany dźwięk, który może być uciążliwy albo szkodliwy dla zdrowia lub zwiększać ryzyko wypadku przy pracy. Hałas jest najpowszechniej występującym czynnikiem szkodliwym środowiska pracy.
Zgodnie ze stanowiskiem Rady Ochrony Pracy w sprawie „Innowacyjnych badań i rozwiązań technicznych wspomagających kształtowanie akustycznego środowiska pracy”, ograniczanie występowania hałasu w środowisku pracy może być osiągnięte przez innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne. Pierwszym etapem tych działań jest identyfikacja źródeł hałasu oraz ocena związanego z nim zagrożenia za pomocą kamer akustycznych lub nowoczesnych metod wizualizacji źródeł hałasu oraz jego propagacji w przestrzeni otaczającej stanowiska pracy. Opracowano nowe metody oceny narażenia na hałas pracowników korzystających z zestawów słuchawkowych z użyciem miniaturowego mikrofonu umieszczonego w przewodzie słuchowym pracownika. Umożliwiło to porównanie wyników pomiaru hałasu na stanowisku pracy z wartościami kryterialnymi narażenia ustanowionymi prawnie. Ważne jest także ze względu na bezpieczeństwo – przede wszystkim w transporcie wewnętrznym – aby ochronnik słuchu spełniał wymagania ochronne, a jednocześnie umożliwiał kontakt słowny z współpracownikami oraz słyszalność sygnałów bezpieczeństwa. Szczególnie niebezpieczny dla narządu słuchu jest hałas impulsowy, który w zależności od szybkości wzrostu, jego natężenia może powodować przejściową lub stałą utratę słuchu. Wymaga to skutecznej ochrony indywidualnej.
W ochronach zbiorowych przed hałasem proponowane są metamateriały o różnej gęstości wypełnienia, które posiadają zdolność absorpcji hałasu. Nowością w obszarze zbiorowych ochron przed hałasem są także struktury kryształów fononicznych, które obniżają poziom hałasu i pozwalają stworzyć obudowy/osłony, w których jest zapewniony przepływ powietrza i wentylacja osłoniętego urządzenia.
W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym powstała dostępna powszechnie aplikacja wspomagająca dobór ochronników słuchu do widma hałasu na określonych stanowiskach pracy. Powstały także wytyczne prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w przewodzie słuchowym oraz urządzenie do szybkiej oceny prawidłowości ich umieszczania.
Materiały
Prawidłowe umieszczanie wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowymPrawidłowe_umieszczanie__wkładek_przeciwhałasowych__w_zewnętrznym_przewodzie_słuchowym.pdf 6.12MB APLIKACJA WSPOMAGAJĄCA DOBÓR OCHRONNIKÓW SŁUCHU
APLIKACJA_WSPOMAGAJĄCA_DOBÓR__OCHRONNIKÓW_SŁUCHU.pdf 0.44MB