W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22 marca 2023 r. - Światowy Dzień Wody.

PIS

W roku bieżącym Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem

„Przyspieszenie zmian”.

W związku z powyższym przekazujemy informacje dotyczące dostępności oraz jakości wody w Powiecie Piaseczyńskim.

 

            Powiat Piaseczno zwodociągowany jest w 98,5%. Z liczby 180,418 mieszkańców całego powiatu 179,777 podłączonych jest do ujęć publicznych, a pozostali korzystają z własnych ujęć (studni). PSSE w Piasecznie nadzoruje 44 stacje uzdatniania wody. Woda pochodzi głównie z ujęć podziemnych, jedynie część miasta Piaseczna zaopatrywana jest w wodę mieszaną z ujęcia powierzchniowego i podziemnego.

            Światowy Dzień Wody ma na celu przyśpieszenie zmian w celu rozwiązywania kryzysu związanego z wodą, ponieważ woda ma wpływ na życie nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć konkretne działania. Każdy człowiek może przyczynić się do tego, zmieniając sposób, w jaki korzysta, konsumuje i zarządza wodą w swoim codziennym życiu. Według szacunkowych obliczeń Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 r. zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

W powiecie piaseczyńskim na dzień dzisiejszy nie ma problemu z dostępnością wody, ale mieszkańcy powinni zwrócić większą uwagę na to zagadnienie. Widząc jak postępują zmiany klimatyczne, woda może się okazać produktem na wagę złota. Zmiany klimatu powodują pustynnienie wielu obszarów, co oznacza, że np. w krajach afrykańskich mieszkańcy muszą codziennie przemierzać kilka, a czasem nawet kilkanaście kilometrów w poszukiwaniu źródła wody.

Prawdziwym wyzwaniem jest nie tylko rosnąca liczba ludzi potrzebujących wody, ale sposób w jaki współczesny świat z niej korzysta. Tylko 8%  wody przeznaczany jest do picia i mycia, natomiast aż 70% wody pochłania rolnictwo, a 22% przemysł. Dla przykładu, produkcja jednego bawełnianego t-shirtu pochłania 2,5 tysiąca litrów wody,  abyśmy mogli napić się jednej filiżanki kawy, wcześniej trzeba zużyć aż 130 litrów wody, zaś na produkcję 1 kg mięsa potrzeba aż 15 tysięcy litrów wody.

Zatem trzeba podjąć określone działania, aby pomóc środowisku w którym żyjemy dla przetrwania kolejnych pokoleń.

Pamiętajmy:

  • zakręcać kran z wodą podczas mycia zębów,
  • naprawiać nieszczelną spłuczkę czy nieszczelną instalację,
  • myć naczynia w zakorkowanym zlewie, a nie pod bieżącą wodą,
  • wykorzystywać powtórnie wodę z umywalki czy wanny do spłukania WC,
  • ogranicz spożycie wody butelkowanej
  • ogranicz spożycie mięsa.

Szanujmy to co dla nas ważne i nie tylko od święta, woda jest życiem.

{"register":{"columns":[]}}