W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka Raka Piersi

baner Profilaktyka Raka Piersi.Baner przedstawia rysunek kobiety wraz z różową wstążeczką.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet .

Profilaktyka raka piersi polega na badaniach przesiewowych (tzw. skreening), czyli wykonywaniu badań mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze objawów choroby oraz na prowadzeniu aktywnych działań w celu jak najwcześniejszego wykrycia nowotworu (profilaktyka wtórna).


W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się następujące badania:
- samobadanie piersi przez kobietę,

- badanie lekarskie przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa,
- ultrasonografia piersi.
- mammografia.

Samobadanie piersi
Symptomy raka piersi  kobieta może zaobserwować sama (m.in. podczas samodzielnego badania piersi). Regularne samodzielne badania pozwalają wykryć już niewielkie zmiany
w piersiach. Badanie powinno być wykonywane co miesiąc, u kobiet miesiączkujących około 7-10 dni od początku okresu, gdy piersi nie są obrzmiałe i tkliwe. Badanie należy wykonać na namydlonym ciele, delikatnie przesuwając dłoniowe części opuszek palców (nie końce palców !) lekko uciskając pierś. Badanie polega na głaskaniu piersi z delikatnym uciskiem, stopniowo wzmacnianym. Należy wykonywać ruchy od góry w dół oraz okrężne, a także od boku do centrum i odwrotnie.

Należy pamiętać, że nie każdy guzek to nowotwór, ale każdy guzek należy skontrolować!
Gdy zauważymy coś niepokojącego, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza!


Ultrasonografia (USG)
Polega na badaniu piersi za pomocą ultradźwięków. Dla młodych kobiet jest to zalecana podstawowa metoda diagnostyczna, ze względu na dużą zawartość tkanki gruczołowej w piersi. Badanie jest w pełni bezpieczne, może  być́ powtarzane bez ryzyka narażenia na promieniowanie.

 

Mammografia

Mammografia jest podstawową i najbardziej popularną metodą diagnostyczną piersi. Jest to badanie proste, szybkie, zazwyczaj niebolesne, nie wymaga też żadnego dodatkowego przygotowania. Badaniami przesiewowymi objęte są kobiety w wieku 45 – 74 lata . Są to bezpłatne badania wykonywane w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Kobiety, które nie są objęte programem także mogą wykonać badanie na podstawie skierowania od  lekarza.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia) .
https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-profilaktyki-raka-piersi-mammografia-

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi!

Październik już od 1985 roku jest miesiącem świadomości raka piersi, a od 2008 roku w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jego celem jest przypominanie o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie piersi, możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz o roli wczesnego wykrywania w procesie leczenia raka piersi.

Jest to dobra okazja, aby pomyśleć o zdrowiu swoim i bliskich. Samobadanie oraz regularne badania profilaktyczne piersi są niezwykle ważne we wczesnym wykrywaniu raka, czyli wtedy, kiedy jest duża szansa na jego wyleczenie. Niezauważenie pierwszych objawów lub zwlekanie z pójściem na badania może spowodować, że leczenie jest trudniejsze i daje gorsze wyniki. Dlatego zwłaszcza w październiku zachęcamy do badań profilaktycznych!

Materiały

Jak chronić się przed rakiem
Jak​_chronić​_się​_przed​_rakiem-​_ulotka.pdf 0.95MB
Jak żyć i jeść aby przechytrzyć raka
Jak​_żyć​_i​_jeśc​_aby​_przechytrzyć​_raka-​_ulotka(1).pdf 0.74MB
Październik miesiącem walki z rakiem piersi
Pażdziernik​_miesiącem​_walki​_z​_rakiem​_piersi.png 0.24MB
Samobadanie
Samobadanie.pdf 0.43MB
Usg
Usg.pdf 0.25MB
Mammografia
Mammografia.pdf 0.17MB
{"register":{"columns":[]}}