W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radon

29.04.2024

Radon

Radon jest gazem promieniotwórczym powszechnie występującym naturalnie w środowisku: w podłożu gruntowym, wodzie i powietrzu. Powstaje w wyniku promieniotwórczego rozpadu radu, który z kolei tworzy się w wyniku rozpadu uranu. Jako gaz może łatwo się przemieszczać. 

O ile w otwartej przestrzeni jego stężenie jest bardzo małe, w zamkniętych, źle wietrzonych pomieszczeniach, do których przedostaje się z podłoża gruntowego, jego poziom rośnie, co może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

Radon i jego pochodne dostają się do organizmu człowieka głównie wraz z wdychanym powietrzem atmosferycznym i są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem decydującym o zapadalności na nowotwór płuc.

Ryzyko narażenia na radon może wystąpić  m.in. w miejscu zamieszkania, miejscu pracy oraz  w  budynkach o mieszanym przeznaczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi zagadnień związanych z narażeniem na radon w budynkach, lokalach, pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, które zostały zamieszczone na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Ponadto materiały informacyjne o radonie dostępne są także na stronach internetowych:

Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Główny Inspektorat Sanitarny - Radon - podstawowe informacje

Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego

https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/

oraz Państwowej Agencji Atomistyki https://www.gov.pl/web/poznajradon.

{"register":{"columns":[]}}