Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
W 2021 roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 18 listopada.
Coroczny Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Święto zostało zainicjowane w Stanach Zjednoczonych, dzięki akcji dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, o zaprzestaniu palenia papierosów w jednym dniu. Do idei przyłączyło aż 150 tysięcy ludzi, którzy spróbowali przez jedną dobę wytrzymać bez palenia papierosów. Wydarzenie zachęciło Towarzystwo Walki z Rakiem do ustanowienia Dnia Rzucania Palenia, obchodzonego w trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia). W kolejnych latach do akcji przyłączyły się wszystkie stany w Ameryce Północnej, zaś następnie idea przyjęła się w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.
Światowi eksperci zdrowia alarmują, że epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, w tym prawie 600 tys. osób niepalących. Według przewidywań przed 2030 rokiem z powodu palenia papierosów umrze ponad 8 milionów ludzi, a ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach.
Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale wciąż z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić tytoń. Papierosy nie tylko uzależniają psychiczne, ale także fizycznie. Zawarta w dymie nikotyna przynosi poczucie ulgi, która sprawia, że ludzie tak chętnie sięgają po papierosy.
Osoby uzależnione odczuwają silną potrzebę palenia i zwiększania codziennej dawki nikotyny. Co ciekawe, palaczy podobnie jak alkoholików wyróżnia bezkrytyczne podejście do swojego nałogu. Ale papierosy nie tylko oddziałują na palacza, ale również na postronne osoby. Palenie bierne także jest przyczyną śmierci osób niepalących, ale również powoduje trwałe szkody w naczyniach krwionośnych dzieci oraz prowadzi do ich przedwczesnego starzenia. Według naukowców, bierne palenie wyrządza nieodwracalne szkody w młodym organizmie oraz przyczyna do większego ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego. Badania USG przeprowadzone przez naukowców wykazały, że u dzieci u których oboje rodziców paliło papierosy,
rozwijały się zmiany w ścianach tętnicy szyjnej. Nie istnieje żaden bezpieczny czas, w którym dziecko może być wystawione na oddziaływanie biernego palenia, dlatego należy zawsze zrezygnować z nałogu, w przypadku posiadania lub planowania dziecka.
Papierosy również wpływają na wygląd osoby palącej. W 2013 roku kampania fińskiej organizacji ds. walki z rakiem uruchomiła na stronie internetowej aplikację interaktywną, dzięki której można wybrać część ciała i przekonać się o negatywnym oddziaływaniu papierosów na organizm. Dlatego w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu warto zastanowić się nad podjęciem decyzji o zerwaniu z nałogiem, który potrafi zrujnować zdrowie palaczowi i najbliższym osobom.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pleszewie włączyła się w realizację działań związanych ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu organizując 15 listopada br. punkt informacyjno-edukacyjny na terenie Stacji. Pracownicy PSSE będą udzielać informacji na temat szkodliwości palenia tytoniu, inhalowania e-papierosów i używania nowatorskich wyrobów tytoniowych.