Światowy Dzień Rzucania Palenia - 21 listopada 2024
Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku. To dobra okazja, aby przypomnieć, jak wiele korzyści niesie za sobą zerwanie z nałogiem.
Z badań opinii publicznej pt.: „Polacy o swoim nałogu palenia” opublikowanym w 2023 roku wynika, że 62 % respondentów uważa, że palenie negatywnie wpływa na ich kondycję fizyczną, 47% potwierdza zły wpływ na kondycję psychiczną a 19% deklaruje, że palenie ujemnie wpływa na ich relacje rodzinne.
Palenie papierosów – najgroźniejszy czynnik rakotwórczy
Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne. Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:
1. układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
2. układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
3. nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
4. przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
5. inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.
Gdzie szukać pomocy?
Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca bezpłatna Poradnia Antynikotynowa w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii oraz ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel : 801 108 108.