7 czerwca - Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
14.06.2024
7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to: „Przygotuj się na nieoczekiwane”
Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności jest zainspirowanie do działań na rzecz zapobiegania chorobom przenoszonym przez żywność, wykrywania ich i zarządzania ryzykiem z tym związanym. Takie działania przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa żywności, ludzkiego zdrowia, sytuacji ekonomicznej, zrównoważonego rozwoju, a także rozwoju rolnictwa i turystyki.
Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności jest organizowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), razem ze Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Dlaczego warto podjąć działania?
Co roku na świecie ponad 600 milionów ludzi choruje, a 420 000 umiera po spożyciu skażonej żywności. Te choroby i zgony są w dużej mierze możliwe do uniknięcia. Dlatego bezpieczeństwo żywności powinno być priorytetem na każdym etapie łańcucha żywnościowego – od producenta do konsumenta.
Bezpieczeństwo żywności: przygotuj się na nieoczekiwane
W Międzynarodowym Dniu Bezpieczeństwa Żywności pamiętamy, że bezpieczeństwo żywności jest wspólną odpowiedzialnością – każdy, od producentów po konsumentów, musi odegrać swoją rolę. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że jedzenie na naszych talerzach będzie bezpieczne. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, w których, mimo naszego zaangażowania, nieoczekiwane okoliczności mogą zagrozić bezpieczeństwu żywności.
Incydenty związane z bezpieczeństwem żywności mogą mieć różną skalę, od drobnych zdarzeń po poważne międzynarodowe kryzysy, niezależnie od tego, czy jest to awaria zasilania w domu, zatrucie pokarmowe w lokalnej restauracji, dobrowolne wycofanie z rynku skażonych produktów przez producenta, wybuch epidemii, czy klęska żywiołowa.
Zagrożenia związane z bezpieczeństwem żywności nie uznają granic, więc w globalnym łańcuchu dostaw żywności ryzyko związane z niebezpieczną żywnością może szybko przekształcić się z lokalnego problemu w międzynarodową sytuację kryzysową.
Co możesz zrobić, aby mieć wpływ na bezpieczeństwo żywności?
Jako producent/przedsiębiorca możesz:
- Optymalizować plany zarządzania bezpieczeństwem żywności
- Współpracować z innymi podmiotami i dzielić się zdobytym doświadczeniem
- Poprawić sposób komunikacji z konsumentami
Jako konsument możesz:
- Rozwijać wiedzę, jak zgłaszać lub reagować na incydenty związane z bezpieczeństwem żywności
- Upewnić się, że znasz skutki nieoczekiwanych zdarzeń w domu i sposoby, jak na nie reagować
#Safe2EatEU
Dbanie o bezpieczeństwo żywności i edukowanie na ten temat to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Między innymi dlatego włączamy się w realizację kampanii informacyjnej organizowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.
W 2024 r. roku akcja zatacza jeszcze szersze kręgi – tym razem w jej realizację włączyło się aż 18 krajów. W ramach zeszłorocznej kampanii w całej Polsce przeprowadziliśmy ponad 2750 działań takich jak: szkolenia, wykłady, konkursy, punkty informacyjne czy wystawy. Za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych opublikowaliśmy ponad 3440 postów i artykułów, które objęły zasięgiem prawie 500 tys. odbiorców.
W tym roku kampania powraca pod nową nazwą #Safe2EatEU. Cel jest jednak niezmienny, dążymy do podniesienia świadomości społeczeństwa na temat bezpieczeństwa żywności oraz budowania ich zaufania do systemu żywnościowego UE. Kluczowym przesłaniem jest, że żywność dostępna na rynku jest bezpieczna, a niebagatelną rolę w podtrzymaniu tego bezpieczeństwa odgrywają konsumenci.
Zapraszamy do śledzenia kampanii. W mediach społecznościowych znajdziecie ją, wpisując: #Safe2EatEU
Więcej informacji o Międzynarodowym Dniu Bezpieczeństwa Żywności
Więcej informacji o kampanii