Bezpieczne ferie 2023
13.02.2023
Mazowsze rozpoczyna ferie zimowe, które potrwają od 13 do 26 lutego 2023 r. Mamy nadzieję, że czas wolny od zajęć szkolnych będzie spędzony przez dzieci i młodzież zdrowo oraz bezpiecznie. W ramach akcji „Bezpieczne ferie” Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Państwowymi Powiatowymi Inspektorami Sanitarnymi będzie współpracował z lokalnymi jednostkami samorządowymi oraz służbami i strażami, a także podmiotami odpowiedzialnymi za organizację i warunki zimowego wypoczynku w naszym regionie. Ze względu na trwającą wojnę u naszych sąsiadów (Ukraina) szczególną uwagą objęte zostaną działania zapewniające bezpieczeństwo i porządek publiczny.
Państwowa Inspekcja Sanitarna na Mazowszu przez cały okres ferii zimowych będzie podejmowała wszelkie kroki zapobiegawcze mające na celu bezpieczeństwo epidemiologiczne oraz sanitarno-higieniczne. Do naszych zadań w tym zakresie należy:
- sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji;
- współpraca z organizatorami/kierownikami placówek w celu zapewnienia uczestnikom zdrowych i bezpiecznych warunków wypoczynku poprzez konsultacje, udzielanie informacji i opinii, zapoznanie z obowiązującymi przepisami prawnymi;
- edukacja uczestników, kadry pedagogicznej i obsługi w zakresie m. in. zasad racjonalnego żywienia, przestrzegania zasad higieny, zapobiegania chorobom zakaźnym i wypadkom.
Dzieci i młodzież będą korzystać zarówno z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej (kolonia czy obóz), jak i z form zorganizowanych w miejscu zamieszkania (półkolonie organizowane przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe). Niezależnie od formy organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom i młodym ludziom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.
Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452). Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie mazowieckim, prowadząc kontrole nad warunkami higieny zorganizowanego wypoczynku i rekreacji, ocenią:
- warunki mieszkalne oraz sanitarne
- żywienie uczestników wypoczynku
- wyposażenie techniczne obiektu
- sposób gromadzenia odpadów stałych
- teren placówki
- program zajęć dla uczestników
- zapewnienie opieki medycznej
- przestrzeganie zakazu palenia
Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni będą także prowadzić wzmożone działania nadzorowe nad obiektami żywienia zbiorowego otwartego (tzw. małą gastronomią) oraz punktami sprzedaży alkoholu, zlokalizowanymi w pobliżu miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Szczególnej uwadze i nadzorowi pod względem właściwego stanu sanitarno-higienicznego poddane zostaną m.in. zorganizowane lodowiska, obiekty typu „escape room”, sale zabaw dla dzieci, baseny / pływalnie udostępnione bezpłatnie dzieciom i młodzieży podczas ferii, a także dworce autobusowe i kolejowe w zakresie zachowania ogólnej czystości, dostępu do WC w tym zapewnienia środków higieny (mydło, papier toaletowy, ręczniki jednorazowe).
Przez cały okres ferii będziemy prowadzili także w naszych mediach społecznościowych wzmożone działania edukacyjne propagujące bezpieczne zachowania w czasie zimowego wypoczynku.
Bezpieczeństwo epidemiologiczne zależy również od samych mieszkańców. Trwa sezon zimowych infekcji górnych dróg oddechowych. Odnotowujemy nadal dużą liczbę zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne czy COVID-19. Zachowywanie przez mieszkańców województwa mazowieckiego i turystów odwiedzających nasz region podstawowych zasad higieny (mycie i dezynfekcja rąk, dystans i maseczka ochronna w sytuacji wystąpienia choroby / infekcji), wreszcie częste wietrzenie pomieszczeń i ubieranie się adekwatne do panującej pogody i temperatury powietrza są niezbędne dla zmniejszania rozprzestrzenia się zakażeń patogenami chorobotwórczymi.
Najważniejsze zasady zdrowego i bezpiecznego wypoczynku
(przydatne informacje, które warto zapamiętać i stosować wedle potrzeby):
- Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy sprawdzić, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany? Informacje na ten temat - na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
- Przy wyborze formy wypoczynku dla swojego dziecka (czy to wyjazdowa, czy w miejscu zamieszkania), należy mieć na względzie stan jego zdrowia, predyspozycje i stopień samodzielności.
- Planując podróż zagranicę, należy sprawdzić, jaka sytuacja epidemiczna panuje obecnie w danym kraju; jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane, jakie są zasady wjazdu i wyjazdu z danego kraju? Niezbędne informacje na temat podróżowania: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
- Należy zwracać uwagę na jakość, świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Państwowa Inspekcja Sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa żywności i żywienia, ale wiele zależy od bezpośrednich decyzji każdego z nas.
- Należy obserwować prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.
- Idąc do klubu / dyskoteki należy zawsze mieć na oku swoją szklankę lub kieliszek. Trzeba uważać na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi podejrzenia – proszę się nie wahać, reagować!
- Należy porozmawiać z dzieckiem, jeśli jedzie samo na obóz, o przestrzeganiu kilku istotnych zasad własnego bezpieczeństwa. Powinno pamiętać, że:
- nie należy zbliżać się do obcych zwierząt, nawet jeśli robią wrażenie łagodnych,
- do zabawy wybierać miejsca bezpieczne oraz zawsze trzeba przekazywać opiekunom, dokąd wychodzi i informować ich o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. o obcych, zaczepiających je ludziach, zakupach z nieznanego źródła itp.),
- jego podstawowym opiekunem będzie wychowawca i to na niego może liczyć, jeśli potrzebuje pomocy, rady lub wsparcia albo jest chore. Należy także podkreślić, że bez wiedzy wychowawcy nie można wychodzić poza teren kolonii nawet bardzo blisko,
- trzeba pilnować swoich pieniędzy i najlepiej nie nosić ich wszystkich przy sobie lub powierzyć część opiekunowi,
- nie wolno przyjmować od nieznanych osób jedzenia i napojów,
- zawsze odmówić, gdyby ktokolwiek proponował mu alkohol, narkotyki czy psychoaktywne środki zastępcze (dopalacze) i o takiej sytuacji bezzwłocznie poinformować wychowawcę.
- dokładnie myć ręce pod bieżącą wodą przed posiłkami oraz bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety,
- dbać o higienę osobistą, nie używać wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i innych przyborów toaletowych oraz nie wymieniać się i nie pożyczać ubrań,
- nie pić napojów z jednego pojemnika (butelki, kubka) z innymi uczestnikami wypoczynku
- dokładnie myć surowce (owoce, warzywa) podczas sporządzania posiłku, pamiętać o właściwym przechowywaniu żywności, unikać zakupów wątpliwej jakości żywności,
- w razie niepokojących objawów samopoczucia i zdrowia (m. in. nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka) zgłosić się do opiekuna lub wychowawcy.
Uwaga!
Jeżeli dzieci wypoczywają na terenie województwa mazowieckiego, w przypadku wątpliwości dotyczących warunków sanitarnych w ośrodkach, w których wypoczywają dzieci, prosimy o kontakt z właściwą dla miejsca wypoczynku Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (wykaz adresów oraz telefonów na stronie https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/kontakt-wsse)
lub Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie (w sprawie interwencji Oddziału HDiM) tel. 22 690 20 01 (06) w. 123 (poniedziałek – piątek w g. 7.30 – 15.00)
Jeżeli wypoczynek organizowany jest poza obrębem Mazowsza, wówczas dane teleadresowe są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gis
Podstawowe numery telefonów alarmowych:
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
986 – Straż Miejska
112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych
0 801 199 990 - Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii
PRZYDATNE LINKI I DODATKOWE INFORMACJE:
https://policja.pl/pol/aktualnosci/226952,WYKAZ-PUNKTOW-KONTROLI-AUTOBUSOW-FERIE-2023.html
https://bezpiecznyautobus.gov.pl/
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczne-ferie-zimowe-2023
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wypoczynek
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczna-podroz-autobusem--materialy-informacyjne-dla-rodzicow-opiekunow-i-organizatorow-wypoczynku
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2
https://www.kuratorium.waw.pl/pl/dyrektor-i-nauczyciel/organizacja-wypoczynku/bezpieczne-ferie/16204,Strony-internetowe-poswiecone-organizacji-bezpiecznego-wypoczynku.html
https://www.gov.pl/web/gis/ferie-z-sanepidem
(jn, esz, jdz)
Źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/bezpieczne-ferie-2023