W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Ferie 2024

10.01.2024

Ferie 2024

Mazowsze rozpoczyna ferie zimowe, które potrwają od 15 do 28 stycznia 2024 r. Mamy nadzieję, że czas wolny od zajęć szkolnych będzie spędzony przez dzieci i młodzież zdrowo oraz bezpiecznie.

W ramach akcji „Bezpieczne ferie” Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Państwowymi Powiatowymi Inspektorami Sanitarnymi będzie współpracował z lokalnymi jednostkami samorządowymi oraz służbami i strażami, a także podmiotami odpowiedzialnymi za organizację i warunki zimowego wypoczynku w naszym regionie.
Państwowa Inspekcja Sanitarna na Mazowszu przez cały okres ferii zimowych będzie podejmowała wszelkie kroki zapobiegawcze mające na celu bezpieczeństwo epidemiologiczne oraz sanitarno-higieniczne. Do naszych zadań w tym zakresie należy:

  • sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji;
  • współpraca z organizatorami/kierownikami placówek w celu zapewnienia uczestnikom zdrowych i bezpiecznych warunków wypoczynku poprzez konsultacje, udzielanie informacji i opinii, zapoznanie z obowiązującymi przepisami prawnymi;
  • edukacja uczestników, kadry pedagogicznej i obsługi w zakresie m. in. zasad racjonalnego żywienia, przestrzegania zasad higieny, zapobiegania chorobom zakaźnym oraz pasożytniczym i wypadkom.

 

Dzieci i młodzież będą korzystać zarówno z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej (obóz), jak i z form zorganizowanych w miejscu zamieszkania (półkolonie organizowane przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe). Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom i młodym ludziom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.

 

Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452 ze zm.). Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie mazowieckim, prowadząc kontrole nad warunkami higieny zorganizowanego wypoczynku i rekreacji, ocenią:

  • warunki mieszkalne oraz sanitarne
  • żywienie uczestników wypoczynku
  • wyposażenie techniczne obiektu
  • sposób gromadzenia odpadów stałych
  • teren placówki
  • program zajęć dla uczestników
  • zapewnienie opieki medycznej
  • przestrzeganie zakazu palenia

 

Najważniejsze zasady zdrowego i bezpiecznego wypoczynku
(przydatne informacje, które warto zapamiętać i stosować wedle potrzeby):

  1.  Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy sprawdzić, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany? Informacje na ten temat - na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
  2. Przy wyborze formy wypoczynku dla swojego dziecka (czy to wyjazdowa, czy w miejscu zamieszkania), należy mieć na względzie stan jego zdrowia, predyspozycje i stopień samodzielności.
  3. Należy zwracać uwagę na jakość, świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Państwowa Inspekcja Sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa żywności i żywienia, ale wiele zależy od bezpośrednich decyzji każdego z nas.
  4. Należy obserwować  prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.  
  5. Idąc do klubu /dyskoteki należy zawsze mieć na oku swoją szklankę lub kieliszek. Trzeba uważać na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi podejrzenia – proszę się nie wahać, reagować!
  6. Należy porozmawiać z dzieckiem, jeśli jedzie samo na obóz, o przestrzeganiu kilku istotnych zasad własnego bezpieczeństwa. Powinno pamiętać, że:
  • nie należy zbliżać się do obcych zwierząt, nawet jeśli robią wrażenie łagodnych,
  • do zabawy wybierać miejsca bezpieczne oraz zawsze trzeba przekazywać opiekunom, dokąd wychodzi i informować ich o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. o obcych, zaczepiających je ludziach, zakupach z nieznanego źródła itp.),
  • jego podstawowym opiekunem będzie wychowawca i to na niego może liczyć, jeśli potrzebuje pomocy, rady lub wsparcia albo jest chore. Należy także podkreślić, że bez wiedzy wychowawcy nie można wychodzić poza teren miejsca wypoczynku nawet bardzo blisko,
  • trzeba pilnować swoich pieniędzy i najlepiej nie nosić ich wszystkich przy sobie lub powierzyć część opiekunowi,
  • nie wolno przyjmować od nieznanych osób jedzenia i napojów,
  • zawsze odmówić, gdyby ktokolwiek proponował mu alkohol, narkotyki czy psychoaktywne środki zastępcze (dopalacze) i o takiej sytuacji bezzwłocznie poinformować wychowawcę.
  • dokładnie myć ręce pod bieżącą wodą przed posiłkami oraz bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety,
  • dbać o higienę osobistą, nie używać wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i innych przyborów toaletowych oraz nie wymieniać się i nie pożyczać ubrań,
  • nie pić napojów z jednego pojemnika (butelki, kubka) z innymi uczestnikami wypoczynku
  • dokładnie myć surowce (owoce, warzywa) podczas sporządzania posiłku, pamiętać o właściwym przechowywaniu żywności, unikać zakupów wątpliwej jakości żywności,
  • w razie niepokojących objawów samopoczucia i zdrowia (m. in. nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka) zgłosić się do opiekuna lub wychowawcy.

 

Uwaga!
Jeżeli dzieci wypoczywają na terenie województwa mazowieckiego, w przypadku wątpliwości dotyczących warunków sanitarnych w ośrodkach, w których wypoczywają dzieci, prosimy o kontakt z właściwą dla miejsca wypoczynku Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (wykaz adresów oraz telefonów na stronie https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/kontakt-wsse ) lub Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie (w sprawie interwencji Oddziału HDiM) tel. 22 690 20 01 (06) w. 123 (poniedziałek – piątek w g. 7.30 – 15.00).

Jeżeli wypoczynek organizowany jest poza obrębem Mazowsza, wówczas dane teleadresowe są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne

Podstawowe numery telefonów alarmowych:
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
986 – Straż Miejska
112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

DODATKOWE INFORMACJE:
https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2

{"register":{"columns":[]}}