W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje 2024

18.09.2024

Bezpieczne wakacje 2024_2

Wypoczynek dzieci i młodzieży

Ocena warunków sanitarnych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie Miasta Płocka i powiatu.

Podczas tegorocznych wakacji, według dostępnych dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej danych w elektronicznej bazie Ministerstwa Edukacji i Nauki zarejestrowanych było 98 turnusów wypoczynku.

Pracownicy inspekcji sanitarnej zobowiązani są do prowadzenia bieżącego nadzoru w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży wg zasady kontrola 1 turnusu tego samego organizatora w tym samym obiekcie. Część organizatorów zorganizowała więcej niż 1 turnus. Pod względem sanitarnym skontrolowano 52 turnusów, w których wypoczywało 1855 dzieci i młodzieży.

Wśród nich było:

  • 6 turnusów w całorocznych obiektach usług hotelarskich dla 256 uczestników,
  • 14 turnusów w obiektach okazjonalnie używanych do wypoczynku (np. bursy, internaty, szkoły) dla 636 uczestników,
  • 32 turnusów wypoczynku w miejscu zamieszkania, z których skorzystało 963 uczestników.

Jak wynika z powyższego wykresu, najbardziej popularną formą był wypoczynek w miejscu zamieszkania.

W czasie kontroli sanitarnych zwracano szczególną uwagę na: stan otoczenia placówki, stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń, w tym ich wyposażenie, warunki do utrzymania higieny osobistej, sposób gromadzenia odpadów stałych i płynnych, dokumentację medyczną pracowników, zapewnienie opieki medycznej, itp.

W 6 turnusach stwierdzono brak do wglądu dokumentacji medycznej z badań do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu:

  • 1 turnus w obiekcie hotelowym,
  • 4 turnusy wypoczynku w obiekcie wykorzystywanym okazjonalnie,
  • 1 turnus zorganizowany w miejscu zamieszkania.

Większość organizatorów po zakończonej kontroli dostarczyła wymaganą dokumentację.

Podczas tegorocznego wypoczynku nie odnotowano zatruć pokarmowych oraz zachorowań. Na 1 półkoloniach doszło do urazu barku i na 1 obozie doszło do skręcenia stopy.

Wyżywienie organizowane dla dzieci i młodzieży korzystającej z wypoczynku w miejscu zamieszkania zostało zapewnione w miarę posiadanych środków finansowych i warunków lokalowych. W tej formie wypoczynku dożywianie prowadziło – 24 organizatorów półkolonii z 52 skontrolowanych turnusów (46,2 %).

Pracownicy Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży oraz Promocji Zdrowia wraz z przedstawicielami: Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku, Komendą Miejską Policji w Płocku oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Płocku na zbiórce komendantów, skarbników hufców, przewodniczących komisji rewizyjnych hufców oraz kierowników wypoczynku zorganizowanej przez Chorągiew Mazowiecką ZHP przedstawili zagadnienia związane z organizacją bezpiecznego wypoczynku.

W ramach akcji #Bezpieczne wakacje 2024 wykonano 24 wizytacji, na których wypoczywało 1065 osób.

Przeprowadzono 10 zajęć edukacyjnych na temat: #BezpieczneWakacje dla 349 uczestników półkolonii/kolonii/obozów. Tematyka spotkań dotyczyła m.in.: zasad bezpiecznego wypoczynku letniego, higieny osobistej (w tym poprawnego mycia rąk i zębów) oraz higieny otoczenia, zatruć pokarmowych, niebezpieczeństwa związanego z kleszczami, zasad bezpieczeństwa
na kąpieliskach wodnych, ochrony przed promieniowaniem UV, profilaktyki uzależnień (alkogogle, narkogogle, walizka antynikotynowa) i inne.

Zorganizowano 10 stoisk informacyjno-edukacyjnych, które odwiedziło 1130 osób. Dodatkowo prezentowano w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Płocku tematyczne plakaty (zakładamy, że obejrzało je ok. 200 osób)

Odbiorcami działań edukacyjnych prowadzonych podczas wakacji było 15 701 osób (w tym 12 917 odbiorców mediów społecznościowych).

W ramach realizacji Rządowego Programu „Razem Bezpieczniej” z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Płocku, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Płocka przeprowadzono zintegrowane działania profilaktyczne zmierzające do zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży, mieszkańcom oraz turystom w miejscach ogólnodostępnych.

Oceniając tegoroczny przebieg letniego wypoczynku można stwierdzić, że był on dobrze przygotowany pod względem sanitarnym. Wyniki nadzoru wykazały, że organizatorzy starali się zapewnić dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki gwarantujące bezpieczny pobyt na turnusach wypoczynku.

{"register":{"columns":[]}}