MALARIA
To choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium, w warunkach naturalnych przenoszona przez komary.
Objawy
Choroba rozwija się stopniowo, rzadziej w sposób gwałtowny. Objawy pojawiają się ok. 10-12 dni po zakażeniu. Na początku pojawiają się objawy grypopodobne, m.in. bóle głowy, bóle mięśni, senność, znużenie, gorączka często przekraczająca 39˚C o charakterze napadowym (narasta wśród wstrząsających dreszczy, opada wraz z wystąpieniem zlewnych potów zazwyczaj po kilkudziesięciu minutach). Napady gorączki powtarzają się co 2-3 dni, niekiedy codziennie albo w nieregularnych odstępach czasu. Inne, często występujące objawy to: nudności, wymioty, biegunka, żółtaczka, suchy kaszel, duszności. Po kilku dniach często rozwija się niedokrwistość i/lub powiększenie śledziony.
Ciężki przebieg choroby występuje przeważnie u dzieci w wieku od 1 do 3 lat mieszkających w rejonach endemicznych oraz u dorosłych pozbawionych odporności (najczęściej pochodzących z krajów nieendemicznych podróżujących do strefy endemicznej.
Dlatego niezmiernie ważne jest, aby planując podróż w rejony tropikalne, mieć świadomość zagrożenia. Należy chronić się przed komarami, a w przypadku podejrzenia malarii niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leczenie
Nie ma powszechnie dostępnej szczepionki przeciw malarii. Wyprodukowanie skutecznej szczepionki będzie jednym z kilku sposobów zwalczania malarii, obok m.in. chemioprofilaktyków i środków owadobójczych.
Leki zalecane w cehmioprofilaktyce osób wjeżdżających w regiony endemiczne dobieranie są indywidualnie, w zależności od miejsca docelowego, długości i charakteru pobytu, wieku i stanu zdrowia.
W przypadku potwierdzenia zakażenia szybkie podjęcie odpowiedniej farmakoterapii może doprowadzić do całkowitego wyleczenia.