Światowy Dzień bez Papierosa - Potrzebujemy żywności a nie tytoniu.
31.05.2023
Hasło Światowego Dnia bez Tytoniu obchodzony 31 maja 2023 r. :
"Potrzebujemy żywności, a nie tytoniu"
Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza jednoznacznie, że uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego.
Narastający kryzys żywnościowy jest napędzany różnymi czynnikami, w tym, m. in. konfliktami i wojnami, wstrząsami klimatycznymi oraz gospodarczymi oraz społecznymi skutkami pandemii COVID-19. Niestety, uprawa tytoniu również przyczynia się do zwiększenia braku bezpieczeństwa żywnościowego:
- Każdego roku na całym świecie około 3,5 miliona hektarów ziemi jest przekształcanych pod uprawę tytoniu. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie.
- Uprawa tytoniu jest zasobochłonna i wymaga intensywnego stosowania pestycydów
i nawozów, które przyczyniają się do degradacji gleby. - Ziemia wykorzystywana do uprawy tytoniu ma wówczas mniejszą zdolność
do uprawy innych upraw, takich jak żywność, ponieważ tytoń wyczerpuje żyzność gleby. - W porównaniu z innymi rodzajami działalności rolniczej, takimi jak uprawa kukurydzy, a nawet wypas zwierząt gospodarskich, uprawa tytoniu ma znacznie bardziej destrukcyjny wpływ na ekosystemy, ponieważ pola uprawne tytoniu są bardziej podatne na pustynnienie.
Globalna kampania 2023 ma na celu podniesienie wiedzy na temat alternatywnych rozwiązań produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla plantatorów tytoniu oraz zachęcanie ich do uprawy zrównoważonych, pożywnych upraw. Ma również na celu ujawnienie wysiłków przemysłu tytoniowego ukierunkowanych na zakłócanie prób zastąpienia uprawy tytoniu zrównoważonymi uprawami, przyczyniając się w ten sposób do światowego kryzysu żywnościowego.
Wszelkie zyski z tytoniu nie mogą zrekompensować szkód wyrządzonych zrównoważonej produkcji żywności w krajach o niskim i średnim dochodzie. W tym kontekście, w opinii WHO, istnieje pilna potrzeba podjęcia środków prawnych w celu ograniczenia uprawy tytoniu i pomocy rolnikom w przejściu do produkcji alternatywnych roślin spożywczych.
Dziewięciu z 10 największych plantatorów tytoniu to kraje o niskim i średnim dochodzie, a 4 z nich definiuje się jako kraje o niskim deficycie żywności. Grunty wykorzystywane do uprawy tytoniu mogłyby być efektywniej wykorzystywane do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych Cel 2 – zero głodu.
Kampania "Potrzebujemy żywności, a nie tytoniu" wzywa rządy i decydentów do zintensyfikowania prawodawstwa, opracowania odpowiednich polityk i strategii oraz umożliwienia rolnikom uprawiającym tytoń warunków rynkowych przejścia na uprawę roślin spożywczych, które zapewniłyby im i ich rodzinom lepsze życie.
[1] https://www.who.int/europe/news-room/events/item/2023/05/31/default-calendar/world-no-tobacco-day-2023--we-need-food--not-tobacco
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Płońsku, w dniu 31 maja br. z okazji Światowego Dnia bez Papierosa we współpracy z Przedszkolami z Płońska zorganizowała happening.
Dzieci z przedszkoli Nr 1,3,4,5, Kangurek i Mali Giganci z Płońska, przemaszerowały ulicami miasta, skandując hasła dotyczące szkodliwości palenia papierosów. Kulminacyjnym punktem happeningu było spotkanie Panią Starostą Elżbietą Wiśniewska Starostwo Powiatowe w Płońsku oraz z Panem Burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem Urząd Miejski Płońsk, podczas którego
Joanna Kalinowska-Morka wręczyła Apel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płońsku o podejmowanie wszelkich możliwych działań ukierunkowanych na ograniczenie epidemii palenia papierosów.