W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania Sekcji

Zadania Sekcji higieny Żywności, Żywienia i PU

  1. Urzędowe kontrole w zakładach produkcyjnych, wprowadzających do obrotu żywność, zakładach żywienia zbiorowego oraz środków transportu żywności, produkcji pierwotnej żywności pochodzenia roślinnego, zakładach produkcji i dystrybucji materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością oraz kosmetyków.
  2. Zatwierdzanie i rejestracja zakładów produkcji, obrotu żywnością, zakładów żywieniowych i produkcji pierwotnej żywności pochodzenia roślinnego. 
  3. Przygotowywanie decyzji i wykonywania czynności w postępowaniu  administracyjnym i w postępowaniu egzekucyjnym.
  4. Pobieranie próbek do badań laboratoryjnych : żywności wyrobów do kontaktu z żywnością i kosmetyków.
  5. Ocena jakości zdrowotnej i znakowania pobranych do badań, w ramach urzędowej kontroli żywności/monitoringu, próbek żywności, wyrobów do kontaktu z żywnością oraz kosmetyków na zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.
  6. Planowanie kontroli, realizacja harmonogramu kontroli i pobierania próbek oraz sprawozdawczość z nadzoru nad bezpieczeństwem żywności oraz wyrobów do kontaktu z żywnością i kosmetyków.
  7. Podejmowanie działań  w systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i niebezpiecznych materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością RASFF oraz działań w zakresie systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych RAPEX .
  8. Współpraca z Inspekcją Weterynaryjną i innymi organami urzędowej kontroli żywnością oraz z Inspekcją Ochrony Środowiska, Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w zakresie nadzoru nad produkcją pierwotną oraz z jednostkami samorządowymi w zakresie bezpieczeństwa żywności.  
  9. Współpraca z ZNS w zakresie opiniowania projektów i odbioru obiektów żywieniowo-żywnościowych.
  10. Przeprowadzanie granicznej kontroli sanitarnej w miejscach docelowego przeznaczenia żywności, dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu żywności pochodzenia niezwierzęcego oraz materiałów lub wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością przywożonych z państw niebędących członkami Unii Europejskiej.
  11. Opracowanie planów pracy i zamierzeń Sekcji oraz sporządzanie sprawozdań z ich realizacji.
{"register":{"columns":[]}}