Bezpieczne wakacje - pryskaj z głową #latozsanepidem
24.07.2023
Jak skutecznie chronić się przed nielubianymi komarami, meszkami, czy kleszczami? Jedną z metod jest stosowanie repelentów, czyli środków odstraszających owady.
Człowiek jest jednym z żywicieli owadów odżywiających się krwią. Przyciąga je zapach i temperatura skóry, wydychany dwutlenek węgla, a nawet kolor ubrania. Repelenty wpływają na zmysły (węch, smak) owadów i pajęczaków w celu zniechęcania ich do kąsania – substancje zawarte w preparatach są dla nich nieprzyjemne bądź szkodliwe.
Jak bezpiecznie stosować repelenty?
Do każdego środka odstraszającego owady jest załączona instrukcja, w jaki sposób poprawnie (tj. bezpiecznie i skutecznie) zastosować repelent. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń na etykiecie.
Bez względu na rodzaj preparatu, nie wolno stosować go na podrażnioną/zranioną skórę oraz w okolice oczu, ust i nosa.
Rodzice często zastanawiają się, czy można rozpylać repelent bezpośrednio na skórę dziecka – lepiej nanieść repelent na dłonie a następnie wklepać go w skórę malucha. Ponadto, nie zaleca się nakładania preparatu na twarz i dłonie malucha, gdyż może dojść do połknięcia substancji.
Kolejna zasada to nie rozpylanie repelentów w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku aerozoli czy sprayów należy pamiętać o rozpylaniu ich w odpowiedniej odległości od skóry (średnio 15-20 cm).
Skuteczność repelentów jest uzależniona nie tylko od ich składu, ale także od innych czynników, takich jak:
* wysoka temperatura (pot),
* wiatr,
* ekspozycja na wodę.
Po więcej informacji zapraszamy na strony:
Tropicalmed
Główny Inspektorat Sanitarny
Źródło: https://tropicalmed.pl/profilaktyka/repelenty-na-owady-i-pajeczaki
#latozsanepidem