W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

23.01.2024

Infografika ma na celu promowanie wydarzenia jakim jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - zielona wstążka symbolizuje walkę z rakiem

W Polsce każdego roku odnotowuje się około 3 tys. zachorowań na raka szyjki macicy. Liczba zgonów z powodu choroby wolno, ale systematycznie zmniejsza się. Nowotwór ten  można łatwo wykryć nawet w początkowym stadium rozwoju. Wcześnie zdiagnozowany jest w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważne jest profilaktyka.

Rak szyjki macicy  jest jednym z częściej występujących nowotworów u kobiet. W zależności od tempa rozwoju zmian nowotworowych wyróżnia się: zmiany dysplastyczne szyjki macicy, raka przedinwazyjnego oraz raka inwazyjnego. Wcześnie wykryta dysplazja pozwala na całkowite wyleczenie, zaś nieleczona może doprowadzić do rozwoju nowotworu złośliwego szyjki macicy. W momencie, gdy komórki dysplastyczne przekształcą się w komórki rakowe powstaje rak przedinwazyjny. Zmiany ograniczone są wyłącznie do nabłonka szyjki macicy. Jeżeli  komórki nowotworowe zaczną wnikać głębiej i przekroczą granicę nabłonka wówczas możemy mówić o raku inwazyjnym.

Objawy

Nowotwór przez wiele lat może nie dawać objawów. W późniejszej fazie mogą pojawić się: krwawienie między cyklami, po stosunku, obfite upławy o przykrym zapachu i brudnoszarym kolorze, ból w okolicy podbrzusza i miednicy, obrzęki kończyn dolnych, bolesne parcia na mocz i stolec, krew w moczu i stolcu, nadciśnienie.

Przyczyny

Do czynników etiologicznych i czynników ryzyka raka szyjki macicy zalicza się przede wszystkim zakażenie onkogennymi typami HPV drogą kontaktów seksualnych. Wirus brodawczaka ludzkiego HPV 16  odpowiada za ponad połowę przypadków raka szyjki macicy i neoplazji szyjki macicy. Inne przyczyny mające wpływ na zwiększone ryzyko rozwoju raka szyjki macicy to: wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych, zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności HIV, immunosupresja w związku z przeszczepem narządów, wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, przewlekłe stany zapalane pochwy, palenie tytoniu.

Profilaktyka

Najważniejsze jest regularne wykonywanie cytologii. Badanie polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą małej szczoteczki. Następnie bada się mikroskopowo pobrane komórki nabłonka. Dzięki temu można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości. Wczesne zmiany, wykryte w komórkach szyjki macicy, można całkowicie wyleczyć.

Każda kobieta od 21. roku życia i maksymalnie w ciągu 3 lat od rozpoczęcia współżycia powinna zgłaszać się na regularne badania cytologiczne wykonywane nie rzadziej niż co 3 lata, a w grupach ryzyka nawet co rok.

Coraz powszechniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy są też szczepienia przeciw wirusowi HPV, więcej o wirusie HPV i chorobach jakie wywołuje znajdą Państwo na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Źródło: Zwrotnik RakaNie daj się rakowi szyjki macicy.

 

{"register":{"columns":[]}}