W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV 22-29 listopad 2021 r.

23.11.2021

Grafika kampanii "Czy wiesz, że...", przedstawiająca różne sytuacje ryzykowne, zagrażające zakażeniem wirusem HIV

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne PKD są to miejsca, w których bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać test na HIV. Ale nie tylko! W takim miejscu można się wiele dowiedzieć o rzeczywistym ryzyku zakażenia, sposobach uniknięcia zakażenia, o tym, czym tak naprawdę jest HIV i AIDS. Rozmowy przeprowadzane są przez doradców, którzy uzyskali certyfikaty Krajowego Centrum ds. AIDS, którzy w razie konieczności poradzą osobom zakażonym, co mają dalej robić, gdzie zgłosić się w celu dalszej opieki zdrowotnej i ewentualnego leczenia.

 

Co musisz wiedzieć

Test na HIV wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi, produkowane przez układ odpornościowy człowieka zakażonego HIV. Wyprodukowanie przeciwciał w takiej ilości, by mogły być zauważone przez test wymaga czasu. Dlatego od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia do zrobienia testu powinny minąć 3 miesiące.

Wykonanie testu wymaga pobrania niewielkiej próbki krwi. Na ogół nakłuwa się żyłę w zgięciu łokciowym. Nie trzeba być przed tym na czczo.

W zależności od tego, gdzie wykonuje się test, czas oczekiwania na wynik to jeden do kilku dni.

Dodatni wynik testu przesiewowego zawsze musi zostać potwierdzony przy pomocy testu Western blot.

Kto powinien się przetestować

Osoby, które:

- kiedykolwiek miały kontakt seksualny z mało znaną osobą/osobami, z osobą zakażoną HIV,  z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych, miały wielu partnerów/partnerek seksualnych;

- podczas kontaktów seksualnych nie stosowały prezerwatyw;

- przebyły jakąś z chorób przenoszonych drogą płciową;

- kiedykolwiek miały kontakty z osobą przyjmującą narkotyki w iniekcjach,  przyjmowały narkotyki w iniekcjach i używały do iniekcji narkotyków lub innych substancji sprzętu do iniekcji, z którego korzystały inne osoby;

- wykonywały np. tatuaż lub piercing przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu;

- straciły kiedykolwiek kontrolę  nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków psychoaktywnych).

 

W Szczecinie PKD znajduje się  w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonego, ul. Arkońska 4, budynek A

Podczas Europejskiego Tygodnia Testowania Punkt jest czynny

od 22.11.2021 do 26.11.2021 w godz. 15-18.

Dodatkowo można wykonać badania na HCV oraz kiłę (szybkie testy).

Bądź świadomy – przebadaj się!

 

 

 

Źródło: https://aids.gov.pl/pkd/

{"register":{"columns":[]}}