W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nawyki żywieniowe dzieci - pierwsze śniadanie

07.09.2021

Badania pokazują, że nawyki i preferencje żywieniowe wypracowane już od najmłodszych lat, bardzo często kontynuowane są w dorosłym życiu. Dlatego tak istotne jest, aby u dzieci od maleńkości kształtować je w sposób prozdrowotny.

Zdjęcie przedstawia cztery propozycje śniadań dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, tj. kanapeczki z szynką i sałatą orz pomidorem, musli, świeżo wysikany sok z pomarańczy

Śniadanie, czyli podstawa naszej energii na cały dzień jest niezbędne! Nie można zapominać, aby przed rozpoczęciem nauki zjeść zdrowy i pełnowartościowy posiłek.

Istotne jest, aby nasze dzieci zjadały I śniadanie jeszcze przed wyjściem do szkoły, tak żeby rozpoczynając lekcję mózg był już gotowy do intensywnej pracy, dzięki czemu dziecko będzie skupione i skoncentrowane na nauce.

Podczas komponowania śniadania ważne jest, aby zwrócić uwagę na produkty jakie serwujemy naszemu uczniowi.

Według obowiązujących aktualnie norm ustalono, że zapotrzebowanie na energię jest bardzo indywidualne i zależy przede wszystkim od  masy ciała dziecka i jego aktywności fizycznej. U dzieci o umiarkowanej aktywności fizycznej w wieku 7–9 lat dobowe zapotrzebowanie na energię wynosi 1800 kcal. Ilość białka w diecie nie powinna być niższa niż 1 g/kg masy ciała dziecka, lecz nie wyższa niż 15% energii z białka w całodziennej zalecanej puli energetycznej. Tłuszcze, najlepiej  oleje roślinne, oliwa z oliwek, tłuste ryby morskie, powinny dostarczać 30% całkowitej energii. Udział energii pochodzącej z węglowodanów powinien wynosić 50–70%.  Zaleca się podawać produkty, które są źródłem węglowodanów złożonych, takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony oraz warzywa.

Głównym źródłem płynów powinna być woda. Dzieci nie powinny pić słodzonych i gazowanych napojów, absolutnie nie powinny sięgać po napoje energetyzujące. Składniki zawarte w tego typu napojach mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci. Kofeina, główny składnik napojów energetyzujących ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może  wpływać na długość i jakość snu dzieci.

 

Jakie są najczęstsze błędy w żywieniu dzieci w wieku wczesnoszkolnym:

 - pojadanie między posiłkami;

- mody żywieniowe, np. diety wegetariańskie, restrykcyjne diety odchudzające ;

 - kupowanie produktów z reklam – wysokoprzetworzonych z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, cukru i soli;

- spożywanie zbyt dużych ilości cukru.

 

Przykładowe śniadanie

  1. Płatki jaglane na mleku z bakaliami, malinami i borówkami
  2. Pieczywo pełnoziarniste z masłem i szynką z indyka, sałatą, pomidorem i szczypiorkiem
  3. Naleśniki z mąki pełnoziarnistej z twarogiem słodzonym miodem
  4. Jajecznica smażona na maśle, pieczywo chrupkie, ogórek, papryka pokrojone w słupki

 

Źródło:

https://ncez.pzh.gov.pl/

https://imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik_internet.pdf

{"register":{"columns":[]}}