Kampania Safe2Eat
27.08.2024
Safe2Eat, wcześniej znana jako #EUChooseSafeFood to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zwiększanie świadomości na temat bezpieczeństwa żywności w Europie. Kampania ma też pomagać w zrozumieniu, jak podejmować świadome decyzje dotyczące tego, jaką żywność kupować, spożywać oraz z jakich produktów spożywczych korzystać w bezpieczny i zdrowy sposób każdego dnia.
Niezależnie od tego, czym się kierujesz przy wyborze żywności – smakiem, zdrowiem, ceną czy środowiskiem naturalnym – możesz mieć pewność, że Twoje jedzenie jest nie tylko smaczne, ale także bezpieczne dla zdrowia.
Dzięki Safe2Eat:
- poznasz praktyki związane z bezpieczeństwem i higieną żywności;
- znajdziesz wskazówki dotyczące bogatej w składniki odżywcze i zdrowej żywności;
- dowiesz się, w jaki sposób gwarantujemy, że wszystko, co znajduje się w Twojej żywności – od dodatków po nowe składniki – jest bezpieczne do spożycia;
- nauczysz się odczytywać etykiety na produktach, aby znaleźć kluczowe informacje np. alergeny;
- poznasz ludzi tworzących europejski system bezpieczeństwa żywności.
Prowadzona już czwarty rok kampania skupia się na trzech kluczowych obszarach:
- Bezpieczne praktyki żywieniowe – europejskie, międzynarodowe i krajowe przepisy, poparte dowodami naukowymi, zapewniają bezpieczeństwo żywności od pola do stołu. Wskazówki dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z żywnością, przechowywania, czytania etykiet i gotowania są poparte najnowszą wiedzą naukową, aby umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.
- Jedzenie a zdrowie – zróżnicowana dieta, zawierająca świeże składniki obok przetworzonej żywności, przyczynia się do ogólnego stanu zdrowia. Czasami potrzebna jest żywność z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi lub suplementy diety, a kampania zapewni jasność co do potrzeb żywieniowych, oświadczeń zdrowotnych i stojącej za nimi nauki.
- Co znajduje się w żywności – przepisy europejskie zapewniają bezpieczeństwo składników żywności, w tym dodatków i środków aromatyzujących. Kampania skupi się na wyjaśnieniu, dlaczego dodatki do żywności i nowa żywność są bezpieczne. Ponadto podkreśli, w jaki sposób produkty zawierające alergeny pokarmowe muszą być wyraźnie oznakowane.
Źródło: EFSA