Nie daj się grypie
05.01.2023
Sezon grypowy w Polsce zaczyna się z początkiem października i trwa do maja, natomiast szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca.
W okresie od 23 do 31 grudnia 2022 r. zaraportowano w Polsce ogółem 389 088 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz 23 zgony z powodu grypy. Oddziały zakaźne w szpitalach są przepełnione pacjentami.
O chorobie
Grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią.
Okres inkubacji wynosi od 1 do 4 dni. Wirusy grypy namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych, prowadząc do ich zniszczenia, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.
Jak objawia się zakażenie?
Charakterystyczne objawy grypy to przede wszystkim bardzo wysoka gorączka i suchy uporczywy kaszel. Ponadto chory doświadcza bólu głowy i mięśni, dreszczy, braku apetytu i ogólnego osłabienia. Choroba trwa zazwyczaj do 7 dni, natomiast kaszel może utrzymywać się do 2 tygodni.
Powikłania
Grypa jest niebezpieczna zwłaszcza dla osób starszych oraz osób z osłabioną odpornością. Może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego.
Profilaktyka – szczepienia
Szczepienia przeciw grypie chronią przed powikłaniami pogrypowymi, które mogą pozostawić zdrowotne konsekwencje do końca życia. Szczepionki przeciw grypie są bezpieczne ponieważ zawierają tylko fragmenty zabitych wirusów grypy, dlatego nie wywołują choroby. Najlepszym momentem zaszczepienia się przeciw grypie jest okres od września do grudnia.
Zaszczepić przeciw grypie można się w jednym z 5 tys. punktów szczepień, w tym w aptekach i poradniach POZ. Dla kobiet w ciąży i u osób powyżej 75 r.ż. szczepionka jest bezpłatna.
Szczepienia przeciw grypie w 2023 roku
Materiały
Jak odróżnić grypę od COVID-19 i przeziębieniaTabela_Przeziebienie-grypa-i-COVID-19-600x450.png 0.11MB Grypa a dzieci
Ulotka-Grypa-a-dzieci.pdf 1.47MB Grypa a osoby starsze
GRYPA_75plus_ulotka_.pdf 1.21MB Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce
Meldunki_epidemiologiczne_-_zachorowania_i_podejrzenia_zachorowań_na_grypę_w_Polsce,_2022,_12D_(48).pdf 0.13MB