W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Onkologii

04.10.2023

baner w formie graficznej zachęca do udziału w badaniach profilaktycznych, które pozwolą zapobiec i wcześnie wykryć groźne choroby.

4 października jest Światowym Dniem Onkologii. Inicjatywa ta ma promować wśród społeczeństwa profilaktykę nowotworów oraz zwracać uwagę na codzienne problemy osób zmagających się z chorobami onkologicznymi.

Profilaktyka ma za zadanie zapobiegać chorobom lub pomóc w ich wczesnym wykryciu, tak aby złagodzić ich przebieg. Zapobiegać chorobom możemy na kilka sposób:

- odpowiednim stylem życia (dieta, aktywność fizyczna);

- poddając się badaniom przesiewowym.

Wykrycie nowotworu na wczesnym etapie to większa szansa na jego wyleczenie. Dlatego warto korzystać z badań profilaktycznych, m.in.:

- profilaktyka raka piersi: mammografia - dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata;

- profilaktyka raka szyjki macicy: cytologia - dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata;

- profilaktyka raka płuc: niskodawkowa tomografia komputerowa dla osób w wieku 55-74 lat, które są nałogowymi palaczami (paczka dziennie od 20 lat, 2 paczki dziennie od 10 lat);

- profilaktyka raka płuc: niskodawkowa tomografia komputerowa dla osób w wieku 50-74 lat, które są nałogowymi palaczami (paczka dziennie od 20 lat, 2 paczki dziennie od 10 lat) w dodatku ze względu na wykonywany zawód są narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami przebyte choroby przewlekłe (szczegóły pod linkiem **);

- profilaktyka raka skóry: badanie dermatoskopowe/wideodermatoskopowe wraz z konsultacją lekarza specjalisty – dla osób 50-64 lata | 65 lat i jesteś wciąż aktywny zawodowo | 15-49 lat, a lekarz stwierdził u Ciebie niepokojące zmiany skórne;

- profilaktyka raka jelita grubego: kolonoskopia – dla osób 50-65 lat | 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Przydatne linki:

* http://www.12sposobownazdrowie.pl/

** https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne

*** https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}