Światowy Dzień Serca
23.09.2022
To coroczne święto przypadające na ostatnią niedzielę września, poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia. Idea tego święta powstała pod koniec lat 90. ubiegłego wieku z inicjatywy ówczesnego Prezesa Światowej
Federacji Serca (World Heart Federation) – profesora Antonio Bayes de Luna.
Obchody tego święta mają na celu zwiększenie świadomości społecznej i upowszechnienie podstawowej wiedzy o chorobach serca, o sposobach ich zapobiegania oraz promocji zdrowego stylu życia.
Serce jest najważniejszym organem każdego organizmu. To ono pompuje krew i warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wszystkich innych narządów. Serce pracuje bezustannie, pompując krew w dzień i w nocy. W układzie krwionośnym cały czas krąży około 5 litrów krwi. Serce dostarcza ją do każdej komórki organizmu.
Choroby serca to zaburzenia powstałe na skutek zmiany struktury anatomicznej serca lub jego czynności, które mogą wynikać z wielu przyczyn, zarówno pierwotnych, jak i nabytych. Choroby serca u dzieci i młodzieży są najczęściej wynikiem wad wrodzonych, natomiast w populacji dorosłych w rozwoju zaburzeń kardiologicznych duże znaczenie ma niezdrowy styl życia i nieprawidłowa kontrola chorób współistniejących.
Do najczęściej występujących chorób układu krążenia zalicza się m.in.:
- Nadciśnienie tętnicze,
- Przewlekłą chorobę wieńcową (choroba niedokrwienna serca),
- Miażdżycę naczyń krwionośnych,
- Różnego rodzaju zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków),
- Zawał mięśnia sercowego,
- Udar mózgu,
- Niewydolność mięśnia sercowego,
- Zakrzepica żylna.
Przyczyny chorób układu krążenia
Do rozwoju chorób układu krążenia najczęściej prowadzi połączenie określonych predyspozycji osobniczych z nieprawidłowym stylem życia oraz szkodliwymi nawykami. Czynniki ryzyka dzieli się na dwie grupy – te, na które pacjenta ma wpływ (modyfikowalne) oraz te, które są od niego niezależne (niemodyfikowalne).
Najczęstsze, modyfikowalne czynniki ryzyka dla chorób kardiologicznych to m.in.:
- Otyłość i nadwaga,
- Siedzący tryb życia,
- Nieprawidłowa dieta, bogata w cukry i tłuszcze,
- Palenie tytoniu.