W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na kleszcze #latozsanepidem

20.07.2023

Grafika przedstawia kleszcza i rumień wędrujący oraz rodzaje kleszczy występujących w Polsce.

Kleszcz – każdy jest pasożytem – może być wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka. Do spotkania z kleszczem dochodzi na terenach zielonych – w lasach, parkach, ogródkach, na łąkach. Kleszcze żerować, gdy temperatura powietrza wynosi maksymalnie 5°C. Ich aktywność przypada na okres marzec-czerwiec oraz wrzesień-październik. Kleszcze lubią cień i wilgoć, dlatego najbardziej aktywne są rano oraz wieczorami. Kleszcz nie na rośliny wyższe niż 1,5 m. Kleszcze są ślepe, ale doskonale wyczuwają drgania i ciepło.

Jak dodać ukłucie?

- stosuj odstraszacz

- unikaj przebywania w zaroślach

- ubieraj jasne ubrania

- zaobserwuj się w terenie zielonym, zakładaj skarpetki, długi rękaw i wysokie skarpetki, które możesz naciągnąć na nogawki

- dokładnie oglądaj całe ciało po powrocie do domu, a także owłosioną skórę głowy

Co kiedy, kiedy zauważyliśmy na ciele kleszcza?

Tylko bez paniki. Wystarczy wziąć pęsetę i chwycić kleszcza tuż przy zarazie, a następnie wykonać ruch ku górze. Miejsce po wkłuciu należy zdezynfekować i wywołać, czy nie pojawi się rumień wędrujący lub inne niepokojące objawy.

Mimo, że niektóre kleszcze przeniosły chorobę

Borelioza – choroba bakteryjna, której objawem jest pojawienie się zaczerwienienia wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzającego się dookoła, tzw. rumień wędrujący, który pojawił się do 2 tyg. po ukłuciu. Twoja zmiana skórnej może wyglądać, tak jak i ból głowy. Następnie ujawniają się inne objawy, najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzy, pojawiają się objawy bólu twarzy, bólu i problemów z sercem, zapalenie stawu, zapalenie oponowo-rdzeniowe. Na boreliozę nie ma szczepienia, a tymczasem są antybiotyki.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu – choroba wirusowa, na którą nie ma antybiotyków, zamiast tego istnieje szczepienie. Wirus KZM, w obecności bakterii powodujących boreliozę, znajduje się w ślinie kleszcza i od momentu pokłucia potrzebuje niedużo czasu, aby wniknąć do organizmu człowieka. Choroba ta ma dwufazowy przebieg:
WI pojawia się gorączka, ból mięśni oraz inne objawy przypominające grypę.
W II wychowaniu dochodzi do zajęć struktur w centralnym mechanizmie wczesnego – często opon mózgowo-rdzeniowych, aw cięższych czynności mózgu oraz rdzenia kręgowego. Zachowuje się gorączka (często wysoka), silny ból głowy oraz sztywność karku, napady padaczkowe, porażenia, zaburzenia zachowania i świadomości. Wszyscy pacjenci w tej sytuacji wymagają pobytu w szpitalu. W najcięższych przypadkach dochodzi do oddychania.

 

Więcej informacji o działalności jest pod adresem www.kleszcze.info.pl

Materiały

Uważaj na kleszcze!
Uważaj​_na​_kleszcze!.mp4 8.41MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}