Legionelloza - co powinniśmy wiedzieć
25.08.2023
Co to jest legionelloza?
Legionelloza jest typem ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez bakterie Legionella. W jej wyniku umiera około 5-10% zakażonych pacjentów. Nie każda osoba narażona na bakterie Legionella zachoruje. Na większe ryzyko zachorowania spowodowanego przez bakterie Legionella są narażone osoby z innymi schorzeniami, osoby palące i osoby w starszym wieku.
Okres inkubacji.
Trwa od 2 do 10 dni od momentu zakażenia, ale w rzadkich przypadkach objawy zachorowania mogą wystąpić nawet po trzech tygodniach. Choroba zwykle rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i bólu mięśni. Następnie pojawia się suchy kaszel i problemy z oddychaniem, które mogą przechodzić w ciężkie zapalenie płuc. U około jednej trzeciej pacjentów występują także biegunka i wymioty, a u około połowy dezorientacja lub halucynacje. Większość chorych wymaga hospitalizacji i leczenia odpowiednimi antybiotykami. Do rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie specjalnych testów laboratoryjnych. W większości przypadków legionelloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.
Jak można się zarazić legionellozą?
Zakażenie legionellozą następuje w wyniku wdychania mikroskopijnych kropelek wody (aerozoli) zawierających bakterie Legionella. Bakterie te żyją w wodzie i rozmnażają się
w dogodnych warunkach – na przykład w stojącej wodzie w sieciach wodociągowych
w temperaturze od 20°C do 50°C. Aerozole zawierające bakterie Legionella mogą powstawać na przykład w wyniku odkręcenia wody z kranu lub prysznica, poprzez pęcherzyki unoszące się w wodzie w basenie SPA lub w niektórych systemach klimatyzacji.
Gdzie może przeżyć i rozmnażać się bakteria Legionella?
• W wodzie w temperaturze od 20°C do 50°C
• W zbiornikach lub cysternach z ciepłą i zimną wodą
• W rurach z niewielkim przepływem wody lub bez przepływu wody (w tym w niezamieszkałych pomieszczeniach)
• W śluzie (biofilmie) i zanieczyszczeniach na wewnętrznych powierzchniach rur i zbiorników
• Na gumie i naturalnych włóknach w zmywarkach i uszczelkach
• W ogrzewaczach wody i zbiornikach do magazynowania gorącej wody
• W kamieniu i rdzy w rurach, prysznicach i kranach.
Te warunki przyczyniają się do wzrostu bakterii Legionella i zwiększają ryzyko zakażenia dla ludzi.
Jakie są obszary ryzyka ?
Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać kropelki wody (aerozole). Ich przykładem mogą być:
• prysznice i krany
• wanny SPA/do kąpieli z masażem wodnym
• wieże chłodnicze i skraplacze wyparne wykorzystywane w klimatyzacji
• fontanny
• nawilżane stanowiska do ekspozycji żywności i inne urządzenia ze zraszaniem
• systemy wodne węży ogrodowych stosowanych do podlewania roślin
• tężnie
• kurtyny powietrzne
Działania profilaktyczne
Zapewnienie i utrzymanie, w punktach wypływu wody z kranu, temperatury wody o wartości co najmniej 55oC. Utrzymywanie temperatury wody powyżej 55oC może zmniejszać prawdopodobieństwo namnażania się bakterii Legionella sp. W trakcie użytkowania należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz o zapewnieniu odpowiednich środków zabezpieczających użytkowników przed poparzeniem.
Zapewnienie i utrzymanie w podgrzewaczu temperatury wody o wartości co najmniej 60oC.
Regularne przeprowadzanie dezynfekcji instalacji wodociągowej oraz instalacji wentylacyjno - klimatyzacyjnej, wykonywanie profilaktycznych badań wody w kierunku występowania bakterii, czyszczeniu zbiorników wodnych z osadu itp.
Aby uchronić się przed infekcją oraz przykrymi konsekwencjami zakażenia bakteriami z rodzaju Legionella, należy regularnie monitorować stan czystości mikrobiologicznej instalacji wodociagowej i urządzeń wodnych oraz instalacji wentylacyjno – klimatyzacyjnej, prowadzić ich zwalczanie oraz ściśle przestrzegać zasad bezpiecznego ich użytkowania.
Materiały
Możliwe źródła LegionelliMożliwe_źródła_Legionelli.pdf 5.12MB Legioneloza co musisz wiedziec
Legionelloza_co_musisz_wiedziec.pdf 6.23MB