W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2024

na obrazku pośrodku napisane jest 21 listopada 2024, poniżej napisane jest Światowy Dzień Rzucania Palenia oraz Rzuć palenie razem z nami! Po lewej stronie zamieszczony obrazek w kształcie płuc utworzonych z liści.

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, w tym roku jest to 21 listopada. Pomysł akcji powstał w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę. Udało się! Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie ten dzień obchodzony jest od 1991 roku. Jak co roku, jest to okazja do zwrócenia uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne.

  • Rzucenie palenia jest najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego. Zmniejsza ryzyko rozwoju wielu innych chorób, które nie są powszechnie kojarzone z konsekwencjami palenia np. jaskry i osteoporozy. 
  • Uzależnienie od palenia tytoniu jest chorobą, którą można wyleczyć.
  • Istnieje wiele sposobów na to, by przestać palić – wsparcie psychologiczne, sięgnięcie po środki farmakologiczne, dobór odpowiedniej metody.
  • Motywem do rzucenia palenia zwykle jest troska o zdrowie swoje oraz najbliższych. Warto też pomyśleć o korzyściach finansowych, czy o tym jak rzucenie palenia wpłynie na nasze relacje z bliskimi. Zwróćmy też uwagę, że wygranie z uzależnieniem daje ogromne poczucie satysfakcji i, co niezmiernie ważne, wolności.
  • Nigdy nie jest za późno, aby podjąć decyzję o rzuceniu palenia.

Gdzie szukać pomocy?

W podjęciu decyzji o rzuceniu palenia nie jesteśmy sami. Pomocą jest ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 801 108 108 funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 –  21.00, a w soboty od 9.00 – 15.00. W Poznaniu możemy skorzystać z bezpłatnej Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy ul. Szamarzewskiego 62. Wystarczy zadzwonić pod numer 61 66 54 311 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 13.00 i umówić się na pierwszą wizytę.

Działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu:

punkty informacyjno-edukacyjne, w których będzie można uzyskać porady jak rzucić palenie oraz skorzystać z pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu

  • Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii ul. Szamarzewskiego 62 Poznań – 20 listopada, godz. 10.00 do 14.00
  • Komenda Miejska Policji w Poznaniu ul. Szylinga 2a – 21 listopada, godz. 10.00 do 12.00
  • Zarząd Dróg Miejskich ul. Wilczak 17 Poznań – 27 listopada, godz. 10.00 do 14.00
  • Centrum Handlowe M1 ul. Szwajcarska 14 Poznań – 30 listopada, godz. 10.00 do 16.00

edukacja  młodzieży w poznańskich szkołach ponadpodstawowych, prelekcje, poradnictwo antynikotynowe, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu

  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ul. Jawornicka 1
  • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego ul. Warzywna 19
  • Branżowa Szkoła I Stopnia ul. Wagrowska 9
{"register":{"columns":[]}}