Światowy Dzień Rzucania Palenia 2024
Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, w tym roku jest to 21 listopada. Pomysł akcji powstał w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę. Udało się! Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie ten dzień obchodzony jest od 1991 roku. Jak co roku, jest to okazja do zwrócenia uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne.
- Rzucenie palenia jest najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego. Zmniejsza ryzyko rozwoju wielu innych chorób, które nie są powszechnie kojarzone z konsekwencjami palenia np. jaskry i osteoporozy.
- Uzależnienie od palenia tytoniu jest chorobą, którą można wyleczyć.
- Istnieje wiele sposobów na to, by przestać palić – wsparcie psychologiczne, sięgnięcie po środki farmakologiczne, dobór odpowiedniej metody.
- Motywem do rzucenia palenia zwykle jest troska o zdrowie swoje oraz najbliższych. Warto też pomyśleć o korzyściach finansowych, czy o tym jak rzucenie palenia wpłynie na nasze relacje z bliskimi. Zwróćmy też uwagę, że wygranie z uzależnieniem daje ogromne poczucie satysfakcji i, co niezmiernie ważne, wolności.
- Nigdy nie jest za późno, aby podjąć decyzję o rzuceniu palenia.
Gdzie szukać pomocy?
W podjęciu decyzji o rzuceniu palenia nie jesteśmy sami. Pomocą jest ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 801 108 108 funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 21.00, a w soboty od 9.00 – 15.00. W Poznaniu możemy skorzystać z bezpłatnej Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy ul. Szamarzewskiego 62. Wystarczy zadzwonić pod numer 61 66 54 311 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 13.00 i umówić się na pierwszą wizytę.
Działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu:
punkty informacyjno-edukacyjne, w których będzie można uzyskać porady jak rzucić palenie oraz skorzystać z pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu
- Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii ul. Szamarzewskiego 62 Poznań – 20 listopada, godz. 10.00 do 14.00
- Komenda Miejska Policji w Poznaniu ul. Szylinga 2a – 21 listopada, godz. 10.00 do 12.00
- Zarząd Dróg Miejskich ul. Wilczak 17 Poznań – 27 listopada, godz. 10.00 do 14.00
- Centrum Handlowe M1 ul. Szwajcarska 14 Poznań – 30 listopada, godz. 10.00 do 16.00
edukacja młodzieży w poznańskich szkołach ponadpodstawowych, prelekcje, poradnictwo antynikotynowe, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ul. Jawornicka 1
- Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego ul. Warzywna 19
- Branżowa Szkoła I Stopnia ul. Wagrowska 9