W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Na zdjęciu jest przedstawiony chłopiec, który trzyma w ręce transparent z napisem END TB

24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych konsekwencji tej choroby. Hasło tegorocznej kampanii to "Yes! We can end TB".

Gruźlica jest wciąż aktualnym problemem zdrowia publicznego. Jest wielonarządową chorobą zakaźną o charakterze przewlekłym. Najczęściej identyfikowanym źródłem zakażenia są chorzy prątkujący, którzy w ciągu roku mogą zarazić nawet 15 osób. Gruźlica szerzy się drogą kropelkową, np. podczas kaszlu lub kichania. Do typowych objawów choroby należą: stany podgorączkowe, nocne poty, utrata apetytu i masy ciała oraz osłabienie. Najczęściej na zachorowanie narażone są osoby o obniżonej odporności. Gruźlica rozwija się u 5-10% osób zakażonych, a jej najczęstszą postacią jest lokalizacja płucna. Poważny problem terapeutyczny stanowi gruźlica wielolekooporna (MDR-TB, ang. Multi-Drug Resistant Tuberculosis).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoba chora (w okresie prątkowania) podlega obowiązkowi leczenia oraz hospitalizacji, a osoba, która miała styczność z chorym prątkującym podlega nadzorowi epidemiologicznemu, badaniu klinicznemu, badaniom diagnostycznym, a w razie potrzeby również profilaktycznemu stosowaniu leków.

W roku 2022 na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego, porównywalnie do lat 2020-2021, zarejestrowano 52 nowe przypadki gruźlicy (zapadalność 5,3 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców), z czego 5 stanowiła MDR-TB. Prawie co szósty zarejestrowany przypadek dotyczył osoby bezdomnej. Najwięcej zachorowań odnotowano u osób w grupach wiekowych 20-44 lata oraz 45-64 lata. W strukturze zachorowań według płci dominowali mężczyźni, a najczęstszą postacią choroby była gruźlica płuc.
W ramach działań zapobiegawczych prowadzonych przez Powiatową Stację
Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu 103 osoby ze styczności z chorymi na gruźlicę objęto nadzorem.

 

Źródło:

https://www.who.int/campaigns/world-tb-day

https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/gruzlica/?strona=2#co-to-jest-gruzlica

https://www.igichp.edu.pl/2023/03/19/swiatowy-dzien-gruzlicy-2023/

{"register":{"columns":[]}}