Czas na działanie!
Co powinniśmy wiedzieć o wirusowym zapaleniu wątroby?
Znamy pięć głównych typów wirusowego zapalenia wątroby (WZW): A, B, C, D i E, które różnią się od siebie m.in. przebiegiem ciężkości choroby oraz sposobem przenoszenia
i zapobiegania.
Wirusy typu A i E najczęściej szerzą się drogą pokarmową – przez spożycie skażonej żywności lub wody, bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub brudne ręce.
Największe zagrożenie dla naszego zdrowia stanowią jednak przenoszone przez krew wirusy zapalenia wątroby typu B i C. Dlaczego? Ponieważ mogą doprowadzić do przewlekłych schorzeń wątroby oraz groźnych powikłań, takich jak np. marskość wątroby.
Co między innymi może uchronić nas przed zakażeniem?
- Najskuteczniejszą metodą profilaktyki WZW typu A i B są szczepienia ochronne!
- Mycie rąk.
- Mycie warzyw i owoców.
- Korzystanie z salonów kosmetycznych i tatuażu o wysokim standardzie higienicznym.
- Unikanie dzielenia się z innymi przedmiotami osobistymi np. szczoteczką do zębów, maszynką do golenia.
Co jeszcze możemy zrobić dla naszego zdrowia?
Wykonywać badania profilaktyczne, które są kluczowym elementem dbania o zdrowie. Dają możliwość wczesnego wykrycia choroby, co zwiększa szanse na szybsze wdrożenie leczenia. Nie czekaj – zaplanuj je już teraz!
Nie potrzebujesz skierowania, żeby wziąć udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych na obecność WZW typu C, które są obecnie prowadzone przez Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu, w ramach pilotażowego Projektu HCV.