Światowy Dzień Wody 2023
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii.
Głównym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku. Każdego roku UN-Water, agencja koordynująca prace ONZ dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom.
Od 1993 r. corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem.
Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania. To znaczy Ty! Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możecie coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystacie, konsumujecie i zarządzacie wodą w swoim życiu. Twoje zobowiązania zostaną dodane do programu działań na rzecz wody, który zostanie zainaugurowany podczas Konferencji Wodnej ONZ 2023 – pierwszego tego rodzaju wydarzenia od prawie 50 lat. To jedyna taka chwila na całe pokolenie, kiedy świat jednoczy się wokół wody. Odegraj swoją rolę. Rób co możesz, choćby oszczędzaj wodę w gospodarstwie domowym i wykorzystuj deszczówkę w ogrodzie.
To również dobry moment, by przypomnieć o tym, że nadzór sanitarny nad bezpieczeństwem zdrowotnym wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wody w kąpieliskach, pływalniach, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Na obszarze Poznania oraz powiatu poznańskiego wytypowanych jest kilkaset punktów poboru próbek wody, z których systematycznie pobiera się przez cały rok próbki wody do badań. Punkty te są równomiernie rozmieszczone w strefie zaopatrzenia mieszkańców w wodę, co pozwala skutecznie monitorować na bieżąco jakość wody dostarczanej mieszkańcom.
W roku 2022 w ramach działalności urzędowej, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu pobrali do badań 885 próbek, natomiast producenci wody
w ramach prowadzonej oceny przydatności wody pobrali ich 1072. Na podstawie analizy badań laboratoryjnych 1957 próbek wody stwierdzono, iż wszystkie z 98 nadzorowanych wodociągów dostarczają wodę odpowiadającą wymaganiom obowiązujących przepisów. Wodę dostarczaną tylko z 1 wodociągu wiejskiego oceniono jako warunkowo przydatną do spożycia, z uwagi na przekroczenie parametru wskaźnikowego – manganu.
Woda, którą pijemy pochodzi w większości z ujęć podziemnych, które są najlepszymi źródłami dostarczanej wody. Wody podziemne charakteryzują się stałym składem fizyko-chemicznym, który kształtują procesy hydrogeologiczne, fizyczne i biologiczne. W ich przypadku najczęściej przekraczane są wymagania dotyczące dopuszczalnych wartości manganu i żelaza. Parametry te jednak nie mają znaczenia zdrowotnego i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi, mogą jedynie powodować zmiany organoleptyczne wody. Uzdatnianie takiej wody jest stosunkowo proste, przy użyciu tradycyjnych układów napowietrzania i filtracji oraz dezynfekcji. Woda
z ujęć podziemnych charakteryzuje się znaczną twardością, spowodowaną obecnością niezbędnych dla zdrowia składników mineralnych (głównie wapnia i magnezu). Natomiast osad zalegający w czajnikach, tzw. kamień kotłowy powstający w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Minerały w zimnej wodzie znajdują się w formie zjonizowanej, najlepiej przyswajalnej przez organizm. Im jest ona twardsza, tym zawiera więcej składników mineralnych i jest zdrowsza dla człowieka. Za to miękka woda pozbawiona w dużej mierze składników mineralnych jest odpowiednia dla urządzeń AGD oraz jako woda technologiczna
i przemysłowa.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu także od lat prowadzi nadzór nad jakością ciepłej wody użytkowej w obiektach zbiorowego zamieszkania i użyteczności publicznej (np. w szpitalach, domach pomocy społecznej, hotelach, basenach) w kierunku badania bakterii z rodzaju Legionella sp.
Ponadto nadzorowane są pływalnie i kąpieliska. W 2022 r. skontrolowano 34 pływalnie,
w których cyklicznie i systematycznie pobierane są próbki wody do badań laboratoryjnych, zarówno z niecek basenowych, jak i z systemów cyrkulacji i natrysków. Dokonano analizy niemal 7000 wyników badań laboratoryjnych próbek wody pobranych przez pracowników tutejszego organu oraz przez zarządzających pływalniami. Również na bieżąco monitorowano jakość wody w 15 kąpieliskach oraz w 3 miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli