Serwis basenowy
Zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, pływalnia to obiekt kryty lub odkryty, z wodą przepływową, przeznaczony do pływania lub kąpieli, posiadający co najmniej jedną nieckę basenową, z trwałym brzegiem i dnem, wyposażony w urządzenia sanitarne, szatnie i natryski.
Na terenie powiatu pruszkowskiego nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie objęte są trzy pływalnie, z czego dwie są pływalniami ogólnodostępnymi, a jedna znajduje się na terenie ośrodka szkoleniowego.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszkowie działając na podstawie §4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach dokonuje zbiorczej rocznej oceny, czy woda na pływalni odpowiada wymaganiom określonym w ww. rozporządzeniu. Natomiast oceny spełnienia wymagań mikrobiologicznych i fizykochemicznych wody dokonuje zarządzający pływalnią na podstawie:
- oceny bieżącej wody,
- systematycznego i udokumentowanego nadzoru nad pracą urządzeń, rejestrowania wyników pomiaru jakości wody na pływalni ,
- systematycznych i udokumentowanych badań jakości wody, prowadzonych zgodnie z harmonogramem ustalonym w PPIS w Pruszkowie.
Na podstawie §7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach zarządzający pływalnią zobowiązany jest do zamieszczania komunikatów zawierających informacje na temat jakości wody na tablicy informacyjnej oraz na stronie internetowej.
Ponadto, informacje dotyczące przydatności wody do kąpieli na pływalniach zlokalizowanych na terenie całego województwa mazowieckiego dostępne są na stronie:
http://wsse.waw.pl/nadzory/oddzial-nadzoru-higieny-komunalnej/serwis-basenowy
Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszkowie przypomina, że osoby przebywające na obszarach wodnych (kąpieliska, pływalni) obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:
1) zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania;
2) stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzających,
3) zapoznania się i dostosowania swoich planów aktywności do umiejętności oraz aktualnych warunków atmosferycznych;
4) użytkowania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, sprawnego technicznie i zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia;
5) bezzwłocznego informowania odpowiednich służb ratowniczych lub zarządzających, o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.