W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu 31.05.2024

31.05.2024

infografika- alkohol plus papierosy równa się jeszcze większe ryzyko nowotworów

Tegoroczne obchody zostały poświęcone ochronie młodzieży przed wpływem przemysłu tytoniowego i towarzyszy im hasło „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”. Kampania komunikacyjna w mediach społecznościowych podjęta przez WHO jest kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której młodzi ludzie protestują przeciwko taktykom przemysłu tytoniowego oraz podkreślają jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko.

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała raport „Hooking the next generation” pokazujący, jak przemysł tytoniowy poprzez nowe produkty i kampanie marketingowe oddziałuje na młodzież, aby uzależnić ją od nikotyny. Przemysł tytoniowy próbuje dotrzeć do młodych ludzi wykorzystując kolorowe produkty nikotynowe o smakach słodyczy i owoców. Atrakcyjna forma podania sprawia, że młodzież chętniej sięga po nikotynę. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że ponad 70% młodych użytkowników e-papierosów zrezygnowałoby, gdyby produkty były dostępne tylko o smaku tytoniu.

WHO wzywa rządy do ochrony młodych ludzi poprzez zwiększony nadzór nad produktami tytoniowymi, nałożenie wyższych podatków, tworzenie stref wolnych od dymu tytoniowego i nałożenie zakazów: aromatyzowania e-papierosów, marketingu, reklamy i promocji.  Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o zwiększenie świadomości społecznej na temat taktyk stosowanych przez przemysł oraz wspieranie inicjatyw edukacyjnych i uświadamiających, prowadzonych przez młodzież.  

O szkodliwości tytoniu słów kilka

Decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że: 

  • wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze;
  • wśród problemów zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wymienia się choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne;
  • trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów to rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 rokiem życia;
  • szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie;
  • oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących.

Materiały

Jak rzucić palenie?
WHO - campaigns world no tobacco day 2024
{"register":{"columns":[]}}