W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje 2023 #latozsanepidem

Bezpieczne_Wakacje_logo

Zasadniczym celem działań Inspekcji Sanitarnej w ramach „Bezpiecznych Wakacji” jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas wypoczynku zarówno mieszkańcom województwa mazowieckiego jak i turystom odwiedzającym Mazowsze.

Tematy podejmowane podczas akcji:

  • bezpieczeństwo wypoczynku nad wodą
  • bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających na obozach harcerskich i w miejscach letniego wypoczynku mających charakter obozów, które nie są zorganizowane w budynkach, lecz pod namiotami
  • problemy wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego
  • używanie alkoholu i narkotyków, w tym tak zwanych „dopalaczy”
  • inne niepożądane zdarzenia z udziałem młodych ludzi.

 

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej został zamieszczony „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”, który polecamy rodzicom i dzieciom wyjeżdżającym na wakacje - bezpośredni link https://men.gov.pl/strony/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow.html).

 

Organizatorzy wypoczynku mają obowiązek zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku, dzięki niej w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).

 

Jeżeli do rodziców docierają niepokojące sygnały o okolicznościach czy warunkach lub sytuacjach, np. na kolonii, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.

 

 

Jako załączniki:

 

 

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami

Materiały

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami
Instrukcja​_w​_sprawie​_wymagań​_higieniczno-sanitarnych​_dla​_stacjonarnych​_obozów​_pod​_namiotami​_(2023).pdf 0.54MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}