W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada

Od roku 1991 w Polsce, w każdy trzeci czwartek listopada przypadający Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 r. zaapelował do organów swoich gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

W urządzeniu aż 150 tysięcy ludzi, którzy wytrzymali bez palenia. Zachęcone akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

 

WHO palenie tytoniu to najczęstsza przyczyna chorób i śmierci, której w prosty sposób można znaleźć. W ostatnich badaniach naukowych okazało się, że około 8 milionów osób umiera na chorobę związaną z paleniem. Jest to dodatkowy wynik niż AIDS, malaria i gruźlica razem wzięte. Badania przeprowadzonego dla GIS w 2019 roku w Polsce do nałogowego aktywnego palenia się ponad jedną piątą Polaków – 21%. 10 punktów procentowych spadło od 2011 roku, nadal paliło 8 milionów Polaków - 24 proc. mężczyźni i 18 proc. kobiety.

Dym tytoniowy zawiera 4000 różnych pojęć, w tym 40 pojęciach rakotwórczych. świecąca substancja trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan.

 

Palenie tytoniu:

- uszkadza układ oddechowy, układ astmę, rozedmę płuc, POCHP,

- uszkadza układ krążenia – odpowiada za wystąpienie zawału przed 50 urządzeniami życia, rozpowszechnianiem, anteną, umiejscowieniem, udarem,

- powoduje wystąpienie zanieczyszczeń, gazów, skutków, przełyku, krtani, ale także pęcherza moczowego, powikłań, skutków, skutków,

- wpływ na pojawienie się substancji szkodliwych – wrzodów występujących i dwunastnicy,

- dodatkowo powoduje osteoporozę, alergie oraz osłabienie funkcji organizmu,

- dodatkowe jest wrogiem płodności – u mężczyzn zwiększone ryzyko impotencji oraz osłabienie płodności, u kobiet, a następnie przyspieszenie menopauzy oraz zaburza owulację.

 

Przebywanie w osobach palących, jesteśmy narażeni na bierne palenie, czyli na skutek dymu tytoniowego wydychanego przez palacza i unoszącego się z zapalonego papierosa. Bierne palenie jest szczególnie ważne dla dzieci, które pojawiają się na drogach prowadzących oraz ucha środkowego, mają większe niż dzieci niepalące problemy z koncentracją i nauką. Mogą wystąpić problemy z używaniem, a także występowaniem. Bierne palenie może również zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów u dzieci, w tym chłoniaka, białaczki, raka wątroby i raka mózgu.

Czynne i bierne palenie wpływa niekorzystnie na organizm ciężarnej i rozwijający się płodu. U kobiet palących pojawiają się przedwczesne porody, u płodu palących się matek, które są najczęściej następstwem powikłań wrodzonych, a rozwój jest zaburzony. Noworodki palące matek rodzą się mniejsze niż matek spożywany. Zwiększa się też w tej grupie ryzyka urodzenia dziecka (tzw. śmierci łóżkaczkowej).

O ile skutki palenia narkotyków są znane i znane, o tyle skutków ubocznych, które wynikają z e-papierosów, jeszcze nie znamy. E-palenie, czyli inhalowanie nikotyny za pomocą urządzeń elektronicznych stało się bardzo popularne, szczególnie wśród młodzieży. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które łatwo może się rozwinąć w nałóg. W badaniach z 2019 roku używania urządzeń elektronicznych zadeklarowano tylko 3% ankietowanych, które są kontrolowane przez osoby wewnętrzne, poniżej 24 roku życia.

W e-papierosach do organizmu nie jest dostarczany tytoń, który odpowiada za funkcje dostępne w paleniu papierosów. Do organizmu e-palacza dostarczana jest gliceryna i/lub glikol propylenowy, nikotyna, związek smakowo-zapachowy oraz produkty ich przemian powstałe w wyniku podgrzania liguidu, a także następstwo w nim następstwo. W aerozolu wytwarzanym przez e-papierosy zidentyfikowano 18 substancji chemicznych. ostrzegają, że stosują e-papierosy dostarczające nikotynę zwiększające ryzyko chorób naczyniowych oraz układu oddechowego.

 

 

W Telefonicznej Poradni Pomocy Palącej, która jest dostępna pod numerem 801 108 108, można uzyskać nieodpłatną pomoc ekspertów, psychologów, którzy wesprrą Cię w procesie rzucania palenia i wynikającego z planu działania.

{"register":{"columns":[]}}