W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WSPÓLNY KOMUNIKAT GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII I GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO : Komunikat dotyczący zwiększonej liczby padnięć ptaków z rodziny krukowatych, odnotowywanych na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz ocena ryzyka występowania Gorączki Zachodniego Nilu u ludzi

PIS

Od połowy lipca br. na terenie miasta stołecznego Warszawy odnotowywana jest śmiertelność dzikich zwierząt z rodziny krukowatych. Padłe ptaki (w przeważającej części wrony siwe) lokalizowane były dotychczas w różnych dzielnicach miasta.

W dniu 29 lipca 2024 r. z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie, ujawniono materiał genetyczny wirusa Gorączki Zachodniego Nilu (WNV-West Nile).

Co to jest wirus Gorączki Zachodniego Nilu i jak zapobiegać zakażeniu

Gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową, odzwierzęcą. Wirus nie przenosi się między ludźmi. Nie można zakazić się przez kaszel, kichanie, dotyk.

W aktualnej sytuacji, w której występuje ryzyko wystąpienia ryzyka u ludzi w naszym kraju, należy zastosować za zasilacz. Osobom zawodowo mającym kontakt z chorymi lub upadłymi ptakami, zalecanymi w przypadku kontaktu z substancją biologiczną, rękawiczkami jednorazowymi, maseczkami ochronnymi na usta i nos oraz okularów ochronnych. Osoby postronne nie dotykać padłych ptaków.

Jak może działać

U najwyższych ludzi (80%) występuje wirusem Gorączki Zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy. Możesz skorzystać tylko z ok. 20% pacjentów, w tym, u jednej na ok. 150 osób występujących, choroba występująca pod działaniem neuroinfekcji z zajęciem urządzenia systemowego.

Typowy okres inkubacji wynosi 2–14 dni, średnio jest do ok. 7 dni. Łagodna postać choroby, która objawia się początkiem z gorączką, bólami głowy, mięśniami, czasami nudnościami, wymiotami, bólami głowy i biegunką. U części może nastąpić wysypka odropobobna lub grudkowa. Ostre objawy trwające 3–10 dni, ale dolegliwości bólowe i mogą być stosowane przez kilka tygodni.

W przypadku niepokojących wniosków należy wziąć pod uwagę możliwość zastosowania.

Jak się chronić

Najlepszym sposobem zwalczania tego wirusa jest eliminacja owadów krwiopijnych (takich jak np. komary i meszki) oraz kleszczy ze środowiska, a także zastosowanie indywidualnych środków ochronnych, takich jak zagrożenia osłaniające część ciała zagrożonego na ukąszenia, szczególnie w porze wieczornej, przeciwdziałając barierom komarom w oknach i zastosowaniach mieszkaniowych oraz stosujących preparaty odstraszające komary (repelenty, elektrofumigatory, lampy owadobójcze i inne).

Materiały

Komunikat GIW i GIS
Komunikat​_GIW​_i​_GIS.pdf 0.22MB
{"register":{"columns":[]}}