Profilaktyka HIV/AIDS
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radziejowie realizuje cele i zadania wynikające z Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.
Cel główny:
- ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV
Cele szczegółowe:
- wzrost poziomu wiedzy nt. HIV/AIDS u ogółu społeczeństwa oraz zmiana postaw ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności za własne zdrowie i życie
- zmniejszenie poziomu zachowań ryzykownych
Grupa docelowa:
mieszkańcy miasta Radziejów i powiatu radziejowskiego ze szczególnym uwzględnieniem:
- osób dorosłych – adresatów kampanii medialnych
- nauczycieli i pedagogów, młodzieży różnych typów szkół oraz ich rodziców
- personelu medycznego
- osób przebywających na obozach i koloniach
- kobiet planujących ciążę i kobiet w ciąży
Do działań sprzyjających osiąganiu celu należą:
- udział w kampaniach medialnych nagłaśniających problematykę HIV/AIDS i zachęcających do testowania w kierunku wirusa HIV, takich jak „Wiedza ratuje życie” „Daj szansę swojemu dziecku”, udział w najnowszej kampanii „Zrób test na HIV”,
- szkolenia dla nauczycieli i pielęgniarek środowiska szkolnego - bezpośrednich edukatorów młodzieży w zakresie HIV/AIDS szkołach,
- działania wśród młodzieży w szkołach i na placówkach letniego wypoczynku (zajęcia edukacyjne, konkursy, rozdawnictwo materiałów oświatowych),
- inicjatywy związane z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS.
Czy wiesz, że…
- O zakażeniu można dowiedzieć się tylko robiąc test w kierunku HIV. Osoby zakażonej nie można rozpoznać po wyglądzie. Można latami żyć z HIV i nie zachorować na AIDS.
- Wirus HIV przenosi się poprzez krew, kontakty seksualne i z zakażonej matki na dziecko ( w czasie ciąży , podczas porodu lub karmienia piersią ).
- Nie zakazisz się poprzez kontakty ze łzami, śliną i potem osoby żyjącej z HIV.
- Wirus nie przenosi się też przez kaszel czy kichanie. Możesz z osobą zakażoną HIV korzystać z tej samej toalety, basenu, sprzętów kuchennych, razem mieszkać, bawić się, uczyć i pracować. Przytulenie osoby zakażonej jest bezpieczne.
- Komary i inne owady nie przenoszą HIV. Nie można zakazić się HIV od zwierząt domowych.
Możesz uniknąć zakażenia HIV…
- Używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do depilacji. Wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaż tylko w specjalistycznych gabinetach. Używaj jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek.
- Unikaj narkotyków i uważaj, żeby ktoś ci ich nie podał. Jeśli piłeś alkohol poczekaj z seksem.
- Bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera. Przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne – Twój nowy partner może być zakażony HIV.
- Pamiętaj, że właściwie użyta prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.
Kiedy zrobić test?
- Test w kierunku HIV można zrobić najwcześniej 2 tygodnie po ryzykownym zachowaniu . Aby wykluczyć zakażenie powinno się go powtórzyć po co najmniej 12 tygodniach od ryzykownego zachowania. Pozytywny wynik testu przesiewowego musi być potwierdzony kolejnym testem. Dopiero pozytywny wynik testu potwierdzenia pozwala na stwierdzenie zakażenia HIV.
Szczegółowe informacje na temat realizacji w/w programu oraz profilaktyki HIV/AIDS znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS, przejdź
Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. “Każda decyzja ma znaczenie”, zrealizowanego przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy. Film zajął I miejsce w “Międzywojewódzkim Festiwalu Krótkich Filmów o HIV”, którego celem było m. in. przekazanie informacji dotyczących zasad profilaktyki HIV / AIDS oraz promowanie odpowiedzialności za własne zdrowie i życie, a także budowanie szacunku wobec siebie i innych osób.