W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień AIDS 2024

01.12.2024

aids2024

Świat może zakończyć walkę z AIDS jeśli prawa wszystkich obywatelki świata będą chronione. Mając na uwadze prawa człowieka i ważną role jaką odgrywają organizacje rządowe  i pozarządowe, świat może do roku 2030 położyć kres AIDS jako zagrożeniu dla zdrowia publicznego.

1 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dołącza do partnerów reprezentujących  podmioty publiczne oraz społeczności skupiające organizacje niepubliczne na całym świecie, aby upamiętnić Światowy Dzień AIDS 2024.

Kampania przebiega pod hasłem: „Podążaj ścieżką praw: moje zdrowie, moje prawo!”

WHO wzywa światowych przywódców i obywateli do bronienia prawa do zdrowia poprzez zajęcie się nierównościami, które utrudniają postęp w walce z AIDS.

WHO zachęca: Niech Twój głos się liczy!

1 grudnia zabierzmy głos w sprawie równości w zdrowiu. Pomóżmy zapewnić każdemu i  wszędzie, prawo do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej w walce z HIV i AIDS.

  • Szacuje się, że w 2023 r. na całym świecie zarażonych wirusem HIV było 39,9 mln osób.
  • W 2023 r. z przyczyn związanych z HIV zmarło około 630 000 osób.
  •  Szacuje się, że w 2023 r. 1,3 miliona osób zaraziło się wirusem HIV.

Jakie  można podjąć działania:

  • Zapewnić dostęp do edukacji, narzędzi i usług zapobiegania HIV chroniących zdrowie z  poszanowaniem praw każdej jednostki. Równy dostęp do profilaktyki, który jest kluczem do powstrzymania nowych infekcji.
  • Zwalczać piętno i dyskryminację. Napiętnowanie i dyskryminacja utrudniają walkę  z AIDS. Ochrona praw człowieka jest niezbędna do zapewnienia powszechnej opieki nad HIV i usunięcia barier w dostępie do leczenia.
  • Wspierać dostęp do leczenia ratującego życie w celu maksymalnego zmniejszenia transmisji wirusa HIV. Dzięki wczesnej diagnozie i konsekwentnej terapii antyretrowirusowej osoby zakażone wirusem HIV mogą prowadzić długie i zdrowe życie - podobnie jak osoby niezakażone wirusem HIV.

Chroniąc prawo każdego człowieka do zdrowia i eliminując nowe infekcje, możemy osiągnąć pokolenie wolne od AIDS i zwiększyć kontrolę nad zakażeniami HIV.

Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-aids-day/2024

 

Przypominamy, że trwa kampania Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem #mójpierwszyraz, która ma na celu nie tylko uświadomienie, jak ważne są regularne badania, lecz także zmianę podejścia do profilaktyki zdrowotnej. Znajomość statusu serologicznego może uratować życie – zarówno twoje, jak i innych, dlatego zrób test!

Szczegółowe informacje dostępne na stronie:

https://mojpierwszyraz.aids.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}