Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
18.05.2023
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. Obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja- w tym roku przypada na dzień 21 maja.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. Obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja- w tym roku przypada na dzień 21 maja. Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu epidemii oraz zwrócić uwagę na potrzebę pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. W tym dniu w wielu miastach całego świata zapalane jest symboliczne światełko, upamiętniające osoby zmarłe na AIDS. Ten dzień stanowi także okazję do edukacji na temat HIV/AIDS oraz prowadzenia dialogu społecznego na rzecz profilaktyki. Do tej pory nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, dlatego najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest właśnie profilaktyka.
Wczesne wykrycie zakażenia umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia, a dalsze postępowanie, zgodnie ze wskazaniami profesjonalistów medycznych, umożliwia osobie chorującej przedłużenie życia oraz polepszenie jego jakości.
Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia wirusem HIV. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.
Badania na obecność wirusa HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie.
Bezpłatne i anonimowe testy HIV w Poznaniu:
PKD Poznań – punkt pobrań Diagnostyka
ul. Mickiewicza 5/4, 60-834 Poznań
czynny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 16:00 do 20:00
Pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30
Telefon kontaktowy 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00
Więcej informacji pod linkiem: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/
Badanie można wykonać również w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD): https://aids.gov.pl/pkd/. W każdym województwie znajduje się przynajmniej jeden taki punkt. Nie trzeba być ani na czczo, ani specjalnie się przygotowywać. W większości tych punktów możliwe jest również wykonanie testów w kierunku HCV i kiły.