W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o wzmożonej zachorowalności na krztusiec na terenie miasta.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej.

Uwaga Pilny Komunikat

Informuję o wzmożonej zachorowalności na krztusiec na terenie miasta.

Wzmożona liczba zachorowań rejestrowana jest nie tylko na terenie Rudy Śląskiej,
ale również w całej Polsce.

Dane dotyczące zachorowań przedstawiono w poniższej tabeli:

 

2020

2021

2022

2023

2024 do 31.07.2024

Ruda Śląska

3

5

2

0

22

Polska

753

182

371

927

8647

 

Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi krztuśca:

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, wywołaną przez bakterię Bordetella pertussis, której najbardziej typowe objawy polegają na napadach duszącego kaszlu, kończących się zwykle utrudnionym wdechem z charakterystycznym świstem – pianiem wdechowym.

Do zakażenia krztuścem dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, która podczas kaszlu i kichania rozpyla zakażoną wydzielinę z dróg oddechowych. Okres wylęgania krztuśca, czyli czas pomiędzy zakażeniem a wystąpieniem objawów klinicznych, wynosi średnio 7-14 dni. Pierwsze objawy choroby są mało specyficzne i przypominają zwykłe przeziębienie (kichanie, wyciek z nosa, łzawienie).  Pod koniec tej fazy stopniowo rozwija się kaszel, na początku nocny, z czasem pojawiający się także w dzień i nabierający charakteru kaszlu napadowego (10-14 dzień choroby). Napady duszącego kaszlu występują seriami, a każda z nich kończy się wdechem połączonym z głośnym świstem krtaniowym lub dźwięcznym pianiem oraz pod koniec napadu odkrztuszaniem gęstej, lepkiej wydzieliny. Znaczny wysiłek towarzyszący napadom kaszlu często powoduje obrzęk i zaczerwienienie twarzy, a także wybroczyny na twarzy i spojówkach. U noworodków zamiast napadów kaszlu częściej obserwuje się bezdechy, napady drgawek oraz duszność. Ta faza choroby trwa ok. 4-6 tygodni, czasem dłużej. Po tym czasie następuje faza zdrowienia, zmniejsza się częstotliwość oraz nasilenie napadów kaszlu, choć może on utrzymywać się bardzo długo. W niektórych przypadkach może jednak dojść do groźnych powikłań, zwłaszcza
u najmłodszych dzieci tj. m.in. bezdechy i niedotlenienie, omdlenia, krwawienie z nosa
i uszu, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, uszkodzenie mózgu.

W diagnostyce krztuśca najczęściej wykorzystuje się metody serologiczne, służące wykryciu specyficznych przeciwciał w surowicy krwi, najczęściej IgG, rzadziej IgA
oraz IgM. Każdorazowo o prowadzonej diagnostyce krztuśca decyduje Twój lekarz.

Podstawą leczenia krztuśca jest zastosowanie odpowiedniego antybiotyku, który powinien być podany jak najszybciej, aby nie tylko złagodzić przebieg choroby, ale również ze względu na zapobieganie powikłaniom. Ważna jest również izolacja chorych,
w wybranych sytuacjach w przypadku kontaktu z chorym stosuje się chemioprofilaktykę, czyli profilaktyczne podawanie antybiotyków osobom z najbliższego otoczenia lub szczepienie w przypadku osób nieuodpornionych.

Szczepienia ochronne przeciw krztuścowi w Polsce są obowiązkowe i to one mają podstawowe znaczenie w zapobieganiu tej groźnej chorobie. Aktualnie nie stosuje się już szczepionek pojedynczych przeciw krztuścowi, ale używa się preparatów skojarzonych. Podstawowe szczepienia niemowląt rozpoczynają się po ukończeniu przez dziecko 6 tygodni życia, kolejne dawki w 4 i 5-6 miesiącu życia (co 8 tygodni), a dawka uzupełniająca w 16-18 miesiącu życia. Szczepienia przypominające realizowane są w 6 i 14 roku życia. Młodzieży w 19 roku życia oraz dorosłym co 10 lat zalecane jest podanie szczepionki skojarzonej przeciwko krztuścowi, zamiast dawki przypominającej przeciwko błonicy i tężcowi, co rozszerza profilaktykę tężca także o krztusiec. Ze względów epidemiologicznych szczepienie to jest również zalecane kobietom pomiędzy 27 a 36 tygodniem ciąży oraz osobom z otoczenia noworodków i niemowląt do ukończenia 12 miesiąca życia.

Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oraz odporności organizmu ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, tj. stosowanie zróżnicowanej diety, dbanie o prawidłową ilość snu, aktywność fizyczna, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, eliminacja stresu i nałogów.

{"register":{"columns":[]}}