Ochroń się przed czadem
Czad (tlenek węgla) to bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz, nieco lżejszy od powietrza, który może ulatniać się, kiedy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie użytkowane. Potencjalnym źródłem czadu w pomieszczeniach mieszkalnych są kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania takich paliw jak: olej, gaz, benzyna, drewno, węgiel, nafta, propan, ropa.
Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen. Blokuje dopływ tlenu do organizmu, uniemożliwiając jego prawidłowe rozprowadzanie we krwi i doprowadzając do uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Zatrucie czadem prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności wieńcowej, zawału oraz śmierci.
Objawy zatrucia czadem:
- Przyspieszona czynność serca,
- Osłabienie,
- Bóle głowy,
- Nudności,
- Duszność,
- Senność.
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, odłączyć dopływ gazu (jeśli to możliwe) oraz skontaktować się z lekarzem. Osobę poszkodowaną należy jak najszybciej wynieść z pomieszczenia w którym ulatnia się czad oraz zapewnić dostęp świeżego powietrza, a następnie wezwać służby ratownicze.
Aby ochronić się przed czadem należy:
- Regularnie sprawdzać szczelność przewodów kominowych,
- Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych,
- Sprawdzić wentylację pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia gazowe,
- Wietrzyć pomieszczenia,
- Zainstalować czujniki alarmowe, które wykrywają tlenek węgla.
Źródło:
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu