W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja prozdrowotna w Publicznej Szkole Podstawowej w Skotnikach

10.05.2023

edukacja prozdrowotna

W dniu 10 maja br. pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sandomierzu byli obecni w  Publiczna Szkoła Podstawowa w Skotnikach w celu przeprowadzenia edukacji prozdrowotnej.

  • W ramach doradztwa zawodowego pracownik PSSE w Sandomierzu przedstawił zadania w zakresie zdrowia publicznego podejmowane przez Inspekcję Sanitarną. Omówiono zadania, kompetencje i specyfikę pracy w poszczególnych działach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sandomierzu. Inspekcja Sanitarna w zakresie zdrowia publicznego wykonuje zadania dotyczące higieny i zdrowia, między innymi w zakresie wody pitnej, czystości powietrza, utrzymania higieny w zakładach pracy oraz budynkach użyteczności publicznej, jak również nadzoru nad warunkami zdrowotnymi żywności, żywienia i produktów kosmetycznych. Sprawowanie nadzoru w wyżej wymienionych obszarach ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego.
  • Dla starszych uczniów klas IV-VIII tematyką spotkania była profilaktyka uzależnień (tytoń, e-papierosy, narkotyki, dopalacze) oraz tak zwane energetyki. Emitowano film z serii Nie zamykaj oczu! pt: „Do grobowej deski”, w którym omówione są konsekwencje zażywania substancji uzależniających. Prezentowano alkogogle – np. co widzi pijany kierowca i narkogogle - symulacja zaburzeń takich jak: np. dezorientacja, spowolnienie czasu reakcji, zniekształcenie obrazu, prezentowano smokolyzer wskazujący poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osoby palącej.  

Uzależnienie człowieka działa jak aplikacja w telefonie – jednak osoba uzależniona nie usunie jej jak kasuje się aplikację w telefonie, zostaje z nią na całe życie”.

  • Podczas spotkania młodsi uczniowie z klas 0- III mogli dowiedzieć się jak ważne znaczenie mają prawidłowe nawyki żywieniowe i higieniczne.  Zwrócono uwagę jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna. Dzieci aktywnie uczestniczyły wypowiadały się: co służy a co nie jest dobre dla zdrowia.

„Przyzwyczajenia i wiedza nabyta w młodości decyduje o późniejszych zachowaniach prozdrowotnych, dlatego o zdrowie należy dbać od najmłodszych lat”

Uczestnicy otrzymali ulotki związane z omawianymi tematami: piramida zdrowego odżywiania
dla dzieci, ulotki na temat szkodliwości palenia papierosów, e-papierosów, tzw. „dopalaczy”
i „energetyków”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}