Światowy Dzień Rzucania Palenia
19.11.2020
Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w trzeci czwartek listopada, od 1991 roku w Polsce.
Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
Naukowcy są zgodni - zarówno osoby palące papierosy jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych – typu „jull” , „vype” , „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS – CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenia palenia.
Palenie wciąż pozostaje największym wyzwaniem zdrowia publicznego w Polsce. Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 000 osób, co stanowi 17% wszystkich zgonów w Polsce. Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet – nowotwory płuca są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet. Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi!
Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży. Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60% osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat.
Pamiętajmy zdrowie jest najwyższą wartością, warto o tym pamiętać.
Światowy Dzień Rzucania Palenia to dla osób palących doskonała okazja do podjęcia wyzwania i skończenia z nałogiem palenia.