Czynniki reprotoksyczne - zmiana w kodeksie pracy
08.08.2024
Pracodawco! Czynniki reprotoksyczne - zmiana w kodeksie pracy oraz w zakresie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy !
Substancje reprotoksyczne są to substancje, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet. Oznacza substancje lub mieszaniny, które spełniają kryteria klasyfikacji jako czynniki działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B, określone w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Działanie reprotoksyczne wykazują głównie następujące substancje:
• metale i/lub ich związki (ołów, kadm, chrom, nikiel, kobalt, rtęć, metylortęć),
• związki boru (tritlenek diboru, kwas borowy, borany),
• tlenek węgla,
• niektóre pestycydy i biocydy,
• bis fenol A, ftalany,
• rozpuszczalniki organiczne (np. etanol, 2-metoksyetanol,2-etoksyetanol),
• formamid, dimetyloformamid
• n-metylopirolidon, n- etylopirolidon
• nitrobenzen
• imidazol i jego pochodne (np. 4-metyloimidazol),
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Do art. 222 Kodeksu pracy dopisano działanie reprotoksyczne, co oznacza, że dotychczasowe obowiązki pracodawcy w stosunku do substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym i mutagennym zostały rozszerzone na substancje, mieszaniny czynniki i procesy o działaniu reprotoksycznym. Oznacza to, że pracodawca zastępuje substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne mniej szkodliwymi dla zdrowia lub stosuje inne dostępne środki ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Pracodawca ma obowiązek rejestrować wszystkie rodzaje prac w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, a także prowadzić rejestr pracowników zatrudnionych przy tych pracach.
Zmianie uległ formularz na którym pracodawca przekazuje informację o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie, w terminie do dnia 15 stycznia za rok poprzedni, albo na ich wniosek.
Informacja uwzględnia dane, o których mowa w ust. 1, i jest sporządzana według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Załącznik nr 2 w formie edytowalnej można pobrać klikając w link pod artykułem.
28 lipca weszło w życie też rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 1110), które m.in. nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia wykonanie badań i pomiarów substancji reprotoksycznej. Pracodawca jest zobowiązany wykonać badania w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia.
Terminy wykonywania badań i pomiarów substancji reprotoksycznej są identyczne jak dla czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami zawartymi na stronie CENTRALNEGO INSTYTUTU OCHRONY PRACY – PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU BADAWCZEGO
Materiały
Załącznik nr 2 - czynniki reprotoksyczneZałącznik_nr_2_-_czynniki_reprotoksyczne.docx 0.03MB