W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

10.10.2021

ostatni tydzień stycznia

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowany jest przez Europejskie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Association – ECCA).

Ma on na celu podkreślenie szczególnej roli badań profilaktycznych, które mogą pomóc we wczesnej diagnozie nowotworowej, a nawet uratować życie.

Rak szyjki macicy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia wielu Polek. Właśnie z tego powodu regularne wykonywanie badań cytologicznych jest tak istotne. Każda kobieta powinna zdać sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od niej samej. Odkładanie w czasie decyzji o badaniu kontrolnym może okazać się tragiczne w skutkach. Duża zachorowalność na raka szyjki macicy nadal stanowi nierozwiązalny problem epidemiologiczny w naszym kraju. Chociaż śmiertelność w grupie osób chorujących na raka szyjki macicy zwiększa się wraz z wiekiem, to częstość, jest najwyższa wśród kobiet poniżej 30 roku życia. Rozwój nowotworu od momentu zakażenia wirusem HPV trwa około 15 lat, a więc wystarczająco długo, by prowadząc badania przesiewowe, wykryć stany przedrakowe lub nowotwory we wczesnym stadium klinicznego zaawansowania. Warunkiem do powstania raka szyjki macicy i występowania zmian przednowotworowych tzw. CIN (cervical intraepithelial neoplasia) jest zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Jest to najczęstsza na świecie choroba przenoszona drogą płciową.

{"register":{"columns":[]}}