W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mamy nowych klasyfikatorów grzybów!

07.09.2023

Nowi klasyfikatorzy grzybów

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper zorganizował w Tylnej Górze kurs dla kandydatów na klasyfikatorów grzybów. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 50 chętnych z całej Polski. Po zdaniu egzaminu uczestnicy uzyskali odpowiedni certyfikat.

To był bardzo trudny i intensywny kurs. Przez dwa dni uczestnicy szkolenia brali udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Celem kursu było przekazanie niezbędnej wiedzy kandydatom, która wymagana jest do zdania egzaminu przed komisją powołaną przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy oraz uzyskania uprawnień klasyfikatora grzybów.  

Tylna Góra zawsze wydawała mi się idealnym miejscem na tego typu kurs. Uczestnicy mają świetne warunki do nauki, ale przede wszystkim ogromne tereny leśne, które pozwalają na bardzo efektywne zajęcia praktyczne. Bardzo się cieszę, że mogłem zorganizować ten kurs w tym miejscu – podkreślił Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.

Zajęcia prowadzili wykładowcy:
•    mgr Jerzy Rumiński
•    mgr inż. Bartłomiej Skowroński

Uczestnicy uczą się rozpoznawania grzybów, które są trujące, a które jadalne. Idziemy do lasu, zbieramy, a potem oglądamy i oceniamy, ale to nie wszystko. Potem jest cały blok związany z zatruciami i to jest wszystko obudowane przepisami prawa, czyli informacjami, gdzie można grzyby sprzedawać i na jakie można wystawić certyfikat – opowiada grzyboznawca Jerzy Rumiński z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Pozytywny wynik egzaminu na klasyfikatora grzybów uzyskało 55 kandydatów z całej Polski. Dla województwa kujawsko-pomorskiego oznacza to, że w każdej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej będzie osoba z uprawnieniami do oceny grzybów. Przypominamy, że porady grzyboznawcy lub klasyfikatora są dla mieszkańców bezpłatne.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}