Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią
13.10.2021
26 maja - 1 czerwca
Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią obchodzony jest w Polsce od 1993 roku w bardzo symbolicznym terminie – rozpoczęcie w Dniu Matki 26 maja, a koniec w Dniu Dziecka 1 czerwca.
Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.
Dla wcześniaków pokarm kobiecy ma wartość terapeutyczną – wspiera rozwój i chroni przed groźnymi powikłaniami takimi jak martwicze zapalenie jelit (NEC) czy posocznica. W tym zakresie wiele się w ostatnim roku zmieniło. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje żywienie wcześniaków i chorych noworodków mlekiem z banków mleka kobiecego, jeśli mleko matki nie jest dostępne.
Resort przypomina, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości u dziecka (każdy miesiąc o 4 procent), wystąpienia cukrzycy o około jedną trzecią, infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego, układu moczowego, zapalenia ucha, i innych ogólnych zakażeń. Zapobiega też rozwojowi wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych, niektórych nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej.