W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu – 31 maja: „Zobowiąż się do rzucenia palenia”.

31.05.2021

Rzuć palenie

Światowy Dzień Bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów
ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów początkowo na dzień 7 kwietnia.
Rok później został przeniesiony na 31 maja. W Polsce obchody tego dnia organizowane
są od 1991 roku.

Dzień ten ma na celu przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, nie tylko przed niszczącymi zdrowie skutkami palenia czynnego lub biernego, ale również przed jego konsekwencjami natury społecznej, środowiskowej i ekonomicznej. Kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia odbywa się poprzez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę.

Dym tytoniowy zawiera wiele tysięcy związków chemicznych, z czego kilkadziesiąt rakotwórczych. Niektóre z nich mają działanie toksyczne wobec układu
sercowo-naczyniowego i oddechowego.  Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób, takich jak, np.  rak płuca, nowotwory głowy i szyi, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca  i udary oraz choroby układu oddechowego (przede wszystkim przewlekła obturacyjna choroba płuc), a także przedwczesnych zgonów wywołanych tymi schorzeniami.

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na działanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego).

Naukowcy są zgodni, iż zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące, znacznie ciężej przechodzą infekcję wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 oraz  znacznie częściej w ich przypadku dochodzi do zgonów z tego powodu.

W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}