Kampania EFSA #PlantHealth4Life
02.09.2024
Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy mieszkańców Europy na temat zdrowia roślin oraz podkreślenie zbiorowej odpowiedzialności za wspólne dobro. Hasło kampanii brzmi: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”
Osoby wypoczywające na egzotycznych wakacjach niejednokrotnie zachwycają się lokalną przyrodą i postanawiają przywieźć sobie jakąś roślinę na własną rękę. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób mogą sprowadzić chorobę lub szkodnika, które do tej pory nie występowały w Polsce. Taki agrofag może nie tylko zniszczyć wszystkie rośliny w ich domu, ale przy sprzyjających dla niego warunkach, może zadomowić się w naszym kraju na stałe. A to już bardzo poważny problem, który dotknie nie tylko niefrasobliwego podróżnego
Nawet jeśli chcesz przywieźć jedną roślinę na własny użytek, zastanów się nad możliwymi konsekwencjami i dowiedz się, jakie obowiązują zasady, dotyczące podróżowania z roślinami lub produktami roślinnymi. Prawo nie przewiduje odstępstw od powyższych przepisów dla importu do celów prywatnych. Obowiązują one bez względu na ilość towaru, jaki jest importowany. Spełnienie wszystkich wymogów formalnych oraz wnikliwa kontrola fitosanitarna są gwarancją, że rośliny są zdrowe i że w miejscu wwozu na terytorium UE nie zostaną skonfiskowane i odesłane do miejsca pochodzenia lub zniszczone.
Rośliny stanowią 80% żywności, którą spożywamy. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy, i pomagają walczyć ze zmianami klimatycznymi, redukując emisje dwutlenku węgla z atmosfery. Zdrowe rośliny są siedliskami i źródłami pożywienia dla wielu gatunków zwierząt, przyczyniając się do różnorodności biologicznej i stabilności ekosystemu. Chroniąc rośliny, chronimy życie!
Wszyscy możemy odegrać ważną rolę w procesie dbania o zdrowie roślin. Dołącz do kampanii #PlantHealth4Life i dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić zdrowie roślin i chronić swoją społeczność.
Więcej o kampanii można dowiedzieć się:
• na stronie internetowej kampanii #PlantHealth4Life:
https://campaigns.efsa.europa.eu/PlantHealth4Life/pl/
• na stronie internetowej:
https://www.gov.pl/web/piorin,
• w mediach społecznościowych PIORiN:
https://www.facebook.com/pioringovpl,
https://www.instagram.com/pioringovpl/
https://www.gov.pl/web/piorin/startujemy-po-zdrowe-rosliny
źródło: PIORIN, EFSA- #PlantHealth4Life