2022 - „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”
31 maja przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu. Został on ustanowiony w 1987 r. w celu zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów i negatywne skutki zdrowotne tego nałogu. Jest to również okazja, by zachęcić palaczy do 24-godzinnego okresu abstynencji.
Hasło tegorocznej kampanii to „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”. W 2022 roku WHO skupia uwagę na zagrożeniach dla planety, jakie stwarza przemysł tytoniowy. Celem akcji jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko uprawy i dystrybucji tytoniu oraz generowanych przez niego toksycznych odpadów. Istotne jest także uwrażliwienie ludzi na manipulacje przemysłu tytoniowego, w tym praktyki „greenwashingu”, czyli wywoływaniu w klientach mylnego wrażenia, że produkt (lub przedsiębiorstwo, które go wytwarza) jest stworzony (lub działa) w zgodzie z naturą i ekologią.
Na całym świecie każdego roku około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczonych pod uprawę tytoniu. Proces ten przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie i degradacji gleby. Produkcja tytoniu wyczerpuje zasoby planety: wodę, paliwa kopalne i metale. Globalizacja łańcucha dostaw i sprzedaży wyrobów tytoniowych oznacza, że przemysł tytoniowy w dużym stopniu opiera się na energochłonnych środkach transportu. Każdego roku na całym świecie 4,5 biliona niedopałków papierosów jest wyrzucanych, generując 1,69 miliarda funtów toksycznych odpadów i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.
Warto więc rzucić palenie nie tylko dla własnego zdrowia, ale również zdrowia naszej planety.
Więcej informacji o Światowym Dniu Bez Tytoniu znajduje się na stronie Światowej Organizacji Zdrowia: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day