Bezpieczne wakacje: fontanny
Fontanny instalowane poza budynkami m.in. w parkach mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Ma to miejsce w przypadku ich niewłaściwego zaprojektowania i utrzymania, a także niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z nich, w tym np. picia wody lub kąpieli oraz pływania w otwartym zbiorniku fontanny.
Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską mętnością, w związku z czym mylnie uważana jest za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, zdatną do picia i kąpieli. Tymczasem wizualna czystość wody nie zawsze świadczy o jej czystości mikrobiologicznej.
Z fontann mogą korzystać osoby, które się w nich myją i piorą swoje ubrania, a także zwierzęta (szczególnie ptaki i psy), często załatwiające w nich swoje potrzeby fizjologiczne. Dodatkowo kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów, a otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.
Woda z fontanny może być szkodliwa dla zdrowia, powodując:
- schorzenia dróg oddechowych,
- zapalenie spojówek,
- zakażenia gronkowcem, paciorkowcami,
- reakcje alergiczne na skórze w postaci wysypki,
- infekcje dróg moczowych i pęcherza,
- grzybice stóp i inne choroby skóry
Szczególnie narażone na zachorowania są małe dzieci, osoby o obniżonej odporności oraz w podeszłym wieku, mające bezpośredni kontakt z wodą lub aerozolem wodnym z fontanny.
Warto zapamiętać:
- w gorące dni, zwłaszcza w godzinach od 10.00 do 16.00 lepiej pozostać w cieniu lub w chłodnych pomieszczeniach niż przebywać na słońcu
- szukając ochłody na mieście, wybierajmy kurtyny wodne
- bezpiecznie można korzystać z basenów i miejsc przeznaczonych do kąpieli, w których woda jest badana
Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje jakość wody w wodociągach zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz przeznaczoną do kąpieli. W związku z tym, iż fontanny miejskie nie mają takiego przeznaczenia