Palenie bierne
Strumień boczny dymu tytoniowego, wdychanego przez osobę niepalącą podczas biernego palenia, zawiera wielokrotnie wyższe niż w strumieniu głównym (inhalowanym bezpośrednio przez palacza) stężenia niektórych substancji toksycznych: stężenie tlenku węgla jest od 5 do 15 razy wyższe w strumieniu bocznym, a nikotyny- od 2 do 20 razy. Skutki zdrowotne palenia biernego są podobne do tych powstałych w wyniku palenia czynnego i stanowią przyczynę wielu schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, układu oddechowego, choroby nowotworowe.
Palenie bierne jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci. Dym tytoniowy wywiera szkodliwy wpływ na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka. Stwarza ryzyko dla prawidłowego przebiegu ciąży, zdrowia noworodka oraz dziecka w dalszych latach życia. Składniki toksyczne dymu przenikają przez łożysko do organizmu dziecka i mogą powodować zaburzenia w jego rozwoju, a także zwiększają ryzyko komplikacji w okresie ciąży. U kobiet mających kontakt z dymem tytoniowym częściej obserwuje się łożysko przodujące, przedwczesne pęknięcie błon płodowych oraz poronienia.
Dla małych dzieci przebywających w środowisku osób palących, bierne palenie jest poważną przyczyną zagrożenia zdrowia (np. hamowania dojrzewania płuc) i życia (np. zespół nagłej śmierci łóżeczkowej). Dzieci narażone na bierne palenie w okresie przedszkolnym i szkolnym częściej zapadają na choroby układu oddechowego i inne schorzenia, w tym niektóre nowotwory. Ekspozycja na dym papierosowy powoduje także zaburzenia rozwoju psychoruchowego w zakresie funkcji wzrokowych, słuchowych, koncentracji uwagi i mowy.
Jak rzucić palenie? Warto skorzystać z pomocy Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108 i odwiedzić stronę: http://jakrzucicpalenie.pl/