Światowy Dzień AIDS 2022
Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem HIV i AIDS oraz wspieranie ludzi zakażonych i walczących z chorobą. Tegoroczne hasło przyjęte przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: "Wyrównujmy" i jest wezwaniem do działania. Dane UNAIDS pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie, a my wszyscy powinniśmy włączyć się w te działania.
Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka, która symbolizuje solidarność z zakażonymi wirusem HIV i chorymi na AIDS. Przypomina, że takie osoby codziennie muszą mierzyć się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również - piętnowaniem oraz brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa. Z tego powodu tak istotne jest okazanie im wsparcia i przekazywanie rzetelnej wiedzy o HIV i AIDS.
Zachęcamy do włączenia się obchody Światowego Dnia AIDS 1 grudnia, np. poprzez przypięcie czerwonej kokardki do ubrania, zamieszczenie grafiki na profilu społecznościowym lub stronie internetowej.
Wszelkie informacje na temat HIV i AIDS, w tym profilaktyki i testowania można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.