Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby
28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW). Celem obchodów jest zwiększenie świadomości na temat wirusowego zapalenia wątroby – zakaźnej choroby wątroby, której może towarzyszyć wiele problemów zdrowotnych.
Istnieje pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby – A, B, C, D i E. Do zakażenia wirusami WZW A, D i E dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności lub wody lub przez bezpośredni kontakt z osobą zakaźną.
Największy problem stanowią wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, które łącznie na całym świecie są najczęstszą przyczyną zgonów - co roku umiera z tego powodu 1,3 miliona osób. WZW B i C mogą przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. Postaci zapalenia wątroby, które zwykle są chroniczne (typ B i C) mogą na początku być bezobjawowe. Objawy mogą nie wystąpić, dopóki wątroba nie zostanie uszkodzona. Objawy ostrego zapalenia wątroby pojawiają się szybko i obejmują:
- osłabienie
- bóle mięśni i stawów
- oddawanie moczu o ciemnej barwie
- ból w jamie brzusznej
- oddawanie stolca o jasnej barwie
- utratę apetytu
- utratę wagi
- zażółcenie skóry i oczu
Wirusy WZW B i C przenoszą się poprzez krew, a najczęstszą formą narażenia są:
- kontakt z zakażonymi, niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tymi stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),
- zażywanie narkotyków dożylnych i stosowanie niebezpiecznych praktyk związanych z wstrzyknięciami (np. używanie wspólnych niesterylnych narzędzi),
- niebezpieczne i niezabezpieczone praktyki seksualne, które prowadzą do kontaktu z krwią.